Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Dünya evine girmeye hazırlananlar için devletten toplu destek ödemesi geldi. Devlet, 2022 yılında evlilik hazırlığında olan gençler için toplu para ödemesi yapıyor. Ekonomik zorluklar karşısında evlilik hazırlığını sürdüren gençlere maddi destek olması için çeyiz parası ödemesi yapılıyor. O kişiler başvuruda bulunarak maaşlarının 24 katına kadar çeyiz parası desteğinden yararlanabiliyor. Peki devletin sunduğu çeyiz parası nedir? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parasını kimler alabilir?

Devletin Çeyiz Parası Desteği Nedir?

Devlet tarafından sunulan çeyiz parası desteği, “evlenme ödeneği” olarak da biliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından ilk defa 2008 yılında uygulanmaya başlanan çeyiz parası, evlilik hazırlığında olan gençlerin düğün masraflarında destek olması amacıyla verilmektedir. Ancak herkes SGK çeyiz parası desteğinden yararlanamıyor. Devletin çeyiz parası desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka sahip olunması gereken belirli şartlar bulunmaktadır.

Devletin Çeyiz Parası Desteğini Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka yetim aylığı alınıyor olması gerekmektedir. Çünkü devlet tarafından sadece yetim aylığı alan kişiler için çeyiz parası destek ödemesi bulunuyor. Evlilik hazırlığı yaptığı dönemde SGK’ya başvuruda bulunan kişilerin, başvuru döneminde SGK yetim aylığı almaya devam ediyor olması gerekmektedir.

SGK yetim aylığı alanların yararlanabildiği çeyiz parası ödemesi sadece kız çocukları için sağlanmaktadır. Dolayısıyla üniversite eğitimi nedeniyle 25 yaşına kadar yetim aylığı alabiliyor olsa da erkek çocukları yetim aylığından yararlanamamaktadır. Kız çocukları ise evliliği nedeniyle SGK tarafından yetim aylığının kesilmesi nedeniyle alabildiği çeyiz parasını sadece ilk evliliğinde alabilmektedir.

Dolayısıyla evlenip, boşandıktan sonra yeniden yetim aylığı bağlanmış olsa bile ikinci evlilik hazırlığı için devletten tekrar çeyiz parası alamamaktadır. Çeyiz parası bir sefere mahsus olarak verilmektedir.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

2022 çeyiz parası hesaplaması hak sahibinin aldığı yetim aylığının SGK’daki hangi sigorta kolu emekliliğinden aldığına göre değişmektedir. Buna göre Emekli Sandığı yani 4C emeklisi olan anne veya babasından dolayı yetim aylığı alıyor ise hak sahibi yetim aylığının 12 katına kadar toplu çeyiz parası alabiliyor. Eğer yetim aylığını SSK(4A) veya Bağkur(4B) emeklisi olan anne veya babasından dolayı alıyor ise hak sahibinin yetim aylığının 24 katına kadar toplu çeyiz parası ödemesi yapılır.