O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Günümüzde evlenmek isteyen kişiler için devletten önemli destekler sağlanıyor. Özellikle evlilik gibi oldukça yüksek maliyetlere neden olabilecek bir durumda olan kişiler, devletten destek alabiliyor. Türkiye’de düşen evlilik sayılarının arttırılması ve gençlerin evlilik konusunda maddi destek alabilmesi için devlet tarafından çeyiz parası desteği verilmektedir. Peki devlet çeyiz parası nedir? Devletin çeyiz parası desteğini kimler alabilir? Devlet çeyiz parası ile ilgili merak edilen her şey haberimizde!

Devlet Çeyiz Parası Nedir?

2022 yılında evlilik hazırlığında olan çiftler, karşılaşacakları yüksek maliyetli düğün, balayı ve ev dizme masraflarını karşılama noktasında devletten maddi destek alabiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen çeyiz parası desteği, resmi olarak çeyiz hesabı olarak da bilinmektedir.

Devlet, günümüzde evliliği için çeyiz hesabı açan ve düzenli olarak bu banka hesabında birikim yapan gençlere, evlilik tarihinde %25’e varan oranlarda maddi destek ödemesi yapmaktadır. Yani gençler, çeyiz hesabında yaptıkları birikimin %25’ine kadar olan kısmını ek olarak devletten çeyiz parası olarak alabilmektedir.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

Devlet destekli olan çeyiz hesabı fırsatından yararlanabilmek isteyen kişilerin belirli şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu kapsamda da gençlerin bankada çeyiz hesabı açtırması gerekmektedir. Ayrıca evlilik tarihinden evvel minimum 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir. Bu şartları sağlamasının ardından %20 ile %25 aralığındaki devlet çeyiz parası desteğini alabilmek için 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapıyor olması gerekmektedir.

Devlet Çeyiz Parası Ne Kadar?

Devletin desteklediği çeyiz hesabı kapsamında sağlanan çeyiz parası desteği için üst limit 16.000 TL olarak uygulanmaktadır. Bunun dışında kişinin alacağı çeyiz parasının ne kadar olacağı tamamen çeyiz hesabında yaptığı birikimle doğru orantılıdır. Buna göre 2022 yılında 36 ay ile 47 ay arasında çeyiz hesabı birikimi yapanlar %20 oranında devlet katkısı alabiliyor. Bu durumda 11.840.63 TL destek anlamına gelmektedir.

Bunun dışında 48 ay ile 59 ay arasında birikim yapanlara %22 oranında olacak şekilde azami 13.662.26 TL olarak ödeme yapılmaktadır. 60 ay ve üzeri birikim yapanlara %25 oranından azami 16.394.72 TL olarak yapılmaktadır.