PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Devlet 2022 ekonomi koşulları altında evlilik hazırlığında bulunan gençlere destek oluyor. Devletin sunduğu evlenme ödeneği ile evlilik hazırlığında olan gençler, karşılaşacakları yüksek maliyetleri karşılamada yardıma alabiliyor. Devlet tarafından sunulan ve çeyiz parası olarak isimlendirilen bu evlenme ödeneğinden kimler yararlanabilir? Devletin çeyiz parası desteği nasıl alınır? Tüm detaylar haberimizde!

Çeyiz Parası Nedir?

Günümüzde evlilik hazırlığında olan genç başvuruda bulundukları takdirde devletten çeyiz parası desteği alabiliyor. Çeyiz parası desteği veya diğer adıyla evlenme ödeneği, evlilik hazırlığında olan gençlere belirli koşullar altında masraflarını karşılayabilmeleri amacıyla devlet tarafından yapılan maddi destektir. Çeyiz parası ilk defa 2008 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden her evlilik hazırlığında olanlar yararlanamıyor. Destek ödemesinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parası desteği ödemeleri sadece yetim aylığı alan ve evliliği nedeniyle bu aylığı kesilecek genç kız çocuklarına yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan çeyiz parası desteği vefat eden emekli anne veya babasından yetim aylığı almaya devam eden ve evleneceği nedeniyle yetim aylığı kesilecek kız çocuklarına maddi destek olması amacıyla toplu ödeme yapılıyor.

18 yaşına kadar veya üniversite eğitimi nedeniyle yetim aylığı alan erkek çocukları ise bu destek ödemesinden hiçbir koşulda yararlanamamaktadır. Ayrıca çeyiz parası desteği kız çocukları için sadece bir defa sağlanan bir haktır. Bu nedenle daha önce evlenmiş ve boşandıktan sonra yetim aylığı yeniden bağlanmış olmasına rağmen ikinci evliliği için devletten çeyiz parası ödemesi alabiliyor.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından yapılan çeyiz parası destek ödemelerinin tutarının ne kadar olacağı ise sabit bir ücretle tanımlanmamaktadır. Buna göre çeyiz parası alma hakkına sahip olan kız çocuklarının aldıkları yetim aylığının 12 katına veya 24 katına kadar olan kısmı toplu olarak ödenmektedir. Bu kapsamda yetim aylığını Emekli Sandığı emeklisi olan anne veya babasından alıyorsa yetim aylığının 12 katına toplu ödeme alır. Eğer yetim aylığı SSK veya Bağkur emeklisi anne ya da babadan dolayı alınıyor ise yetim aylığının 24 katına kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır.