Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Evlenmeyi ve aile kurmayı teşvik etmek amacıyla, devlet tarafından çeşitli destekler ve kolaylıklar sağlanıyor. “Devlet Çeyiz Parası” ile “Devlet Çeyiz Hesabı” sıklıkla birbirleriyle karıştırılan farklı desteklerdir. Devlet Çeyiz Parası, sigortalı olan anne ya da babasının ölümü nedeniyle, SGK’ dan “Yetim Aylığı” alan kız çocuklarının, evlendiği tarihte aldığı maaşın 24 katı şeklinde ödenen bir destektir. Yetim aylığı alan kız çocuklarının aylıkları sigortalı bir işe girmeleri ve evlenmeleri halinde kesilir. Evlenme kararıyla birlikte alınan ve 24 aylık maaşa eş olan bu destek, kişinin 24 içerisinde boşanması halinde, yeniden yetim aylığının bağlatmasını da engeller. Yeniden yetim aylığının bağlanması ancak, bu 24 aylık süresinin son ermesiyle mümkün olur.

Devlet Çeyiz Parası Nedir?

SGK’ dan yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmesini teşvik etmek, evlilik ve düğün masraflarına katkı sağlamak amacıyla, bir seferliğe mahsus olarak ödenen bir destektir. Yetim aylığı alan kız çocuğunun, evlendiği tarihte son aldığı aylığın tutarının 24 katı, “Evlenme Ödeneği” olarak verilir. Bununla birlikte yetim aylığının alındığı sigorta kurumuna göre bu hesaplama değişiyor. Bir memur emeklisi olan anne ya da babanın aylığından yetim aylığı alanlar, evlenme ödeneği olarak, son aldıkları aylığın 12 katına kadar ödeme alabiliyorlar. Eğer yetim aylığı BAĞ-KUR ya da SSK gibi kurumların sigortalısı olan anne babadan alınıyorsa, bu sefer hesaplama son alınan aylığın 24 katı tutarında oluyor.

Devlet Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Devlet Çeyiz Parası başvuruları, yetim aylığının alındığı sigorta kurumuna göre değişiklik gösteriyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi anne veya babadan dolayı alınan yetim aylıklarında, Bağlı bulunan SGK İl ya da ilçe Müdürlükleri’ ne başvurmak yeterli oluyor. Memur emeklisi anne veya babadan alınan yetim aylıklarında, memuriyete başlama tarihi önemli oluyor. 1 Ekim 2008 öncesinde memur olan bir sigortalıdan dolayı alınan yetim aylığı nedeniyle evlenme ödeneği alınabilmesi için, Ankara’ da ki SGK Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’ na başvurmak gerekiyor. Başvuruların bizzat yapılması gerekmiyor. Gerekli belgelerin buraya gönderilmesi yeterli oluyor. Memuriyetin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra olması durumunda, yetim aylığı alan kişiler, evlenme ödeneği için SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurabiliyor.