Devletin sosyal yardımları 2022 yılında hayat pahalılığına karşı vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda hayat pahalılığıyla mücadele edilen bu dönemde devlet evlilik hazırlığında olan gençlere çeyiz parası adı altında maddi destek yapıyor. Devletin sunduğu çeyiz parası ile evlilik hazırlığında olan vatandaşlar masraflar konusunda yardım alabiliyor. Peki devletin sunduğu çeyiz parası nedir? Çeyiz parasını kimler alabilir? Devletten çeyiz parası nasıl alınır?

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası, devlet tarafından evlenecek gençlere belirli şartlar çerçevesinde verilen bir maddi destek ödemesidir. Bu destek ödemesi anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocuklarının, evlilikleri nedeniyle yetim aylıklarının kesilmesi nedeniyle verilmektedir. Böylelikle kesilen yetim aylıkları nedeniyle evliliğinin ilk dönemlerinde maddi bakımdan zora düşmemesi güvence altına alınmaktadır.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteği ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştirilmektedir. SGK çeyiz parası veya diğer adıyla evlenme ödeneği, anne veya babasından yetim aylığı alan kız çocuklarının evliliği dolayısıyla yetim aylığının kesilmesi durumunda verilmektedir. Bu nedenle de SGK, evlilik döneminde kişinin yetim aylığının başka bir nedenle kesilmemiş ve aktif olarak alınmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan ve evlenen kız çocukları SGK’ya başvuruda bulunarak çeyiz parası desteğinden yararlanabilmektedir. Bununla birlikte SGK çeyiz parası desteğinden erkek çocukları yararlanamamaktadır. Her ne kadar üniversite eğitimi ile 25 yaşına kadar yetim aylığı alma hakkına sahip olsa da herhangi bir şekilde evlenme desteğinden yararlanabilmesi mümkün değildir.

Kız çocukları, evliliğinin sona ermesi durumunda çeyiz parası almış olsa bile daha sonra yeniden yetim aylığı bağlanabilmektedir. Çünkü yetim aylığı kız çocuklarına ömür boyu verilmektedir.

2022 Çeyiz Parası Hesaplama

Çeyiz parası, SGK tarafından hak sahiplerine 12 veya 24 kat yetim aylığı tutarı üzerinden hesaplanarak verilmektedir. Bu noktada yetim aylığının 4A(SSK), 4B(Bağkur) ile (4C)Emekli Sandığı nedeniyle verilmesine bağlı olarak çeyiz parası hesaplaması değişmektedir.

Çeyiz parası 4A ve 4B emeklisinden alınan yetim aylığında maaşın tam 24 katına kadarlık kısmını toplu olarak alabilmektedir. 4C emeklisinden alınan yetim aylığında ise hesaplama 12 maaş üzerinden yapılmaktadır.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz