Emeklilik, herkes için yaşlılık döneminin garantisi niteliğindedir. Bu yüzden her vatandaş, yaşlılık öncesinde yoğun bir çalışma temposuyla emekli olabilmek için mücadele ediyor. Sigortalı olarak çalışmayı getiren emeklilik hakkı, bunu en fazla hak eden kesimlerden birisi olan ev hanımları için ciddi sıkıntı oluşturuyordu. SGK, ev hanımlarının da emekli olabilmelerini sağlayacak yeni bir hak getirdi.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Ev Hanımları İçin Emeklilik Yöntemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) gününün her anında ev işleriyle uğraşan ev hanımlarının da emeklilik hakkından faydalanabilmesini sağlayan bir düzenleme getirdi. SGK mevzuatında yapılan düzenleme ile birlikte ev hanımlarının da emeklilik hakkından faydalanabilmelerini sağlayacak iki yöntem geliştirildi. Böylelikle dışarıda sigortalı olarak çalışmasa da evin tüm işlerinin sorumluluğunu üstlenen ev hanımlarının da emeklilik hakkından faydalanabilmeleri sağlanıyor.

Ev Hanımlarına Vergisiz Esnaflık Hakkı

SGK tarafından emeklilik mevzuatında yapılan düzenleme ile birlikte ev hanımlarına emekli olabilme fırsatı getirildi. Kurum tarafından 2 farklı yöntemin geliştirildiği ev hanımlarına emeklilik fırsatı kazandıran ilk yöntem vergisiz esnaflık oldu. Zaten tek başlarına ev ekonomisine destek olmak maksadıyla evde çeşitli ürünler yaparak, satışını yapan ev hanımlarının bu işlerinin yasal zemine oturtulması sağlandı. Bu kapsamda evde üretim yapan kadınlar, bulundukları şehirdeki Vergi Dairesi’ne başvuruda bulunarak “esnaf muafiyeti belgesi” alabiliyor.

Vergi Dairesi’nden alınan “esnaf muafiyeti belgesi” sayesinde ev hanımları, SGK’dan emekli olabilme şansına sahip olabiliyor. SGK’ya bu belgeyle birlikte başvuruda bulunan ev hanımları aylık olarak 24 gün prim ödemesi gerçekleştirebiliyor. Yapılan 24 günlük prim ödemesi SGK tarafından 30 gün üzerinden sigortalı olarak kabul ediliyor. Böylelikle ev hanımları, ev ekonomisine destek olurken yaşlılık dönemlerinde emekli olabilme şansını da yakalıyor.

İsteğe Bağlı Prim Ödemesiyle Ev Hanımlarına Emeklilik Hakkı

Ülkemizde sigorta sistemi kapsamında isteğe bağlı sigortalılık ile emekli olabilme hakkı sunuluyor. Bu hak ev hanımları içinde emeklilik imkanı sunuyor. Ev hanımları SGK’ya başvuruda bulunarak kendi adlarına sigorta prim ödemesini temsil eden isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. İsteğe bağlı sigorta sistemi kapsamında 9.000 prim günü koşulu üzerinden emeklilik hakkı elde edebiliyor. Hatta isteğe bağlı sigorta yaptırmadan önce 1 Mayıs 2008 tarihine kadar bir sigorta girişi mevcut ise 5.400 gün prim ödemesi üzerinden 63 yaşında emekli olabilme şansını yakalıyor.