Genel olarak “Çeyiz Parası” olarak da bilinen ödenek, Yetim Aylığı alan kız çocuklarına SGK tarafından ödenen bir destektir. Evlenme halinde yetim aylığı alan kız çocuklarının aylıkları kesiliyor. Bu çerçevede evlenmenin de desteklenmesi prensibiyle, yetim aylığı alan kız çocuklarına SGK tarafından “Çeyiz Parası” adıyla evlenme ödeneği veriliyor. Yetim aylığı alırken evlenmiş tüm kız çocukları, bu ödenekten faydalanabiliyor. Ancak başvurularını evlendikleri tarihten en geç 5 yıl sonrasına kadar yapmaları gerekiyor. 01.10.2008 Tarihinden sonra emekli olmuş ve vefatı sonucunda kız çocukları ya da eşi tarafından ölüm aylığı alan kız çocukları, bulundukları ildeki SGK Müdürlüklerine başvurarak, evlenme ödeneği talep edebiliyor. Bu tarihten önce emekli olmuş sigortalının hak sahipleriyse, Ankara’da bulunan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na başvuru yapmaları gerekiyor.

SGK Çeyiz Parası Ne Kadar?

SGK çatısı altında bulunan Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı, farklı birimler olmasının ötesinde, farklı haklara sahip sigortalılara sahip. Bir çatı altında toplanmadan önceki dönemden gelen tanınmış hakların, tek tip bir sosyal güvenlik sisteminin oluşmasını ve mevzuatların karışık hale gelmesine neden oluyor. Bu çerçevede SSK ve Bağkur emeklilerinin hak sahipleri olan kız çocukları, evlenme öncesinde son aylık döneminde aldıkları maaşın 24 katına kadar, yani iki yılık ödeme döneminde ödenecek tutar kadar çeyiz parası alıyor. Buna karşın Emekli Sandığı emeklilerinin hak sahibi kız çocukları, son aylık aldıkları dönemdeki aylık tutarının 12 katı yani bir yıllık dönem için çeyiz parası alabiliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Boşanma Sonrası Aylık Yeniden Bağlanabiliyor mu?

Çeyiz parası ödendikten sonra, yaşanan boşanma sonrasında, kız çocuklarının yetim aylığı alabilme hakları devam ediyor. Aylıkları yeniden bağlatabilen kız çocukları, eğer çeyiz parası alınmışsa, ödenen tutar süresi kadar süre geçmeden önce yeniden aylıklarını bağlatamıyor. Dolayısıyla SSK ve Bağkur emeklilerinin hak sahibi kız çocukları 2 yıl, Emekli Sandığı hak sahibi kız çocukları 12 ay boyunca boşanırsa, yeniden aylığının başlanması için bu sürenin geçmesi gerekiyor. Çeyiz parası olarak, gelecek 24 ay veya 12 aylık dönem baz alınarak yapılan toplu ödeme nedeniyle, bu süreler geçmeden boşanılması halinde, aylık yeniden bağlanamıyor. Bağlanabilmesi için bu sürelerin tamamlanması gerekiyor.