Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Evlilik hazırlığında olanlar için devletten çeyiz parası desteği geldi. Evlilik hazırlığında olanların yeni öğrendiği çeyiz parasının ne olduğu hakkında da çoğu kişi bilgi sahibi değil. Evlenme ödeneği olarak da isimlendirilen çeyiz parası, devletin evlilik hazırlığında olan kadınlar için sunduğu bir haktır. Çeyiz parası desteği sadece tek sefere mahsus olarak verilmektedir. Peki çeyiz parası tam olarak nedir? Çeyiz parasını kimler alabilir? Çeyiz parası nasıl alınır?

Devletin Sunduğu Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası veya diğer adıyla evlenme parası, devlet tarafından evlilik hazırlığında olan kadınlar için sunulan bir destek ödemesi hakkıdır. Bu haktan yararlanabilmek için kişinin belirli şartlara sahip olması da gerekmektedir. Yani Türkiye’de evlilik hazırlığında olan her kadın bu haktan yararlanamamaktadır. Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden yararlanılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurum(SGK) tarafından belirlenen şartlara sahip olunması gerekmektedir.

Devletin sunduğu çeyiz parası, temel olarak SGK’dan yetim aylığı alırken, evlilik nedeniyle bu aylığı kesilecek olan kadınlara, evliliği için toplu para ödemesi yapılmasıdır. Bu şekilde kesilecek yetim aylığı sonrasında maddi olarak sıkıntı yaşamamasının güvence altına alınması hedeflenmektedir.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteği sadece hali hazırda SGK’dan yetim aylığı alan kişiler için verilmektedir. Yani bir kişinin evlilk hazırlğı sürecinde devletten çeyiz parası desteği ödemesi alabilmesi için yetim aylığı alıyor olması ve bu aylığının evliliği vesilesiyle kesilecek olması gerekmektedir. BU şartlara sahip olan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak kesilecek yetim aylığı dolayısıyla devletten toplu çeyiz parası desteği alabilmektedir.

2022 Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası desteği 4A ve 4B emeklisinden yetim aylığı alan ile 4C emeklisinden yetim aylığı alanlara göre farklı şekilde hesaplanmaktadır. Buna göre 2022 yılında 4A yani SSK ve 4B yani Bağkur emeklisi anne veya babasından yetim aylığı alan kişilere güncel maaşının 24 katına kadar çeyiz parası ödemesi yapılmaktadır. Emekli Sandığı yani 4C emeklisinden yetim aylığı alan kişilere ise güncel yetim aylığının tam 12 katına kadar olan kısmı toplu olarak ödenmektedir.