Evlenmenin ne kadar masraflı olduğunu hepimiz biliyoruz. Düzenli kazancı olanlar bile evlilik masraflarını karşılamakta zorlanırken, yetim maaşı ile geçininler için bu durum daha büyük yük oluyor. Ancak devlet her konuda olduğu gibi bu konuda da vatandaşı destekliyor. Evlenecek kişilere verilen çeyiz yardımı sayesinde, bu yükün altından kalkmak kolaylaşıyor. İşte devlet tarafından evlenecek kişilere verilen Çeyiz Parası ve detayları!

Çeyiz Parası Nedir? Kimlere Verilir?

Evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para, Evlilik Ödeneği ya da Çeyiz Parası olarak adlandırılıyor. Bu ödenek; ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışmaya başlayanların hak sahiplerine, bir defaya mahsus olarak veriliyor.

Çeyiz parası almak isteyen kişilerin;

  • Kadın olması, (Erkekler bu ödenekten yararlanamıyor)
  • Yetim aylığı alıyor olması,
  • İlk evliliğini yapıyor olması gerekiyor.

Çalıştığı için yetim aylığı almayan kişiler, çeyiz parasından da faydalanamıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Çeyiz Parası Ne Kadar Ödenir?

Anne veya babasını kaybetmiş olması dolayısıyla yetim maaşı alan ve evlenen kadın;

  • Eğer, 4/A (SSK) ya da 4/B (Bağ-Kur) sigorta kolundan yararlanarak maaş alıyorsa maaşının 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyor. Bu da 625 TL yetim maaşı alan kişiye, 15.000 TL çeyiz parası ödenmesi anlamına geliyor.
  • Eğer yetim maaşını 4/C (emekli sandığı) sigorta kolundan alıyorsan aylık maaşının 12 katı kadar çeyiz parası alabiliyor. Bu da 4/C kapsamında 625 TL yetim maaşı alan kişiye, 7.500 TL çeyiz parası ödeneceği anlamına geliyor.

Çeyiz Parası Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır? Hangi Belgeler Gerekir?

4A veya 4B kapsamında yetim aylığı alan kadınların, çeyiz parası alabilmek için ikametgahının bulunduğu il veya ilçe SGK müdürlüklerine ya da SGK hizmet merkezlerine başvurması yetiyor. 4C kapsamında yetim aylığı alan kişiler içinse durum biraz daha farklı oluyor. Eğer bu kişilerin aylık aldığı ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz parası başvurusunun Ankara’da bulunan SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapılması gerekiyor. Aylık alınan ebeveyn, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olmuşsa, bağlı olunan SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak yeterli oluyor. Başvurular için kişinin kimliği ve kurumdan alınacak Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi gerekiyor. Çeyiz parasından yararlanmak isteyen kişilerin, yetim maaşı kesilmeden önce başvuru yapmaları şart koşuluyor.