Enflasyon artışı, işsizlik oranlarındaki artış ve piyasa fiyatlarının artışı ile birlikte evlilik, bu dönemde oldukça maliyetli bir hale geldi. Evlilik hazırlığında olan gençleri oldukça ciddi masrafların bekliyor olması bu konuda endişe yaşanmasına neden oluyor. Devlet evlilik hazırlığında olan gençlere büyük müjdeyi duyurdu. O şartlara uygun olan her evlilik hazırlığındaki kişi devletten maaşının 12 katına kadar destek alabiliyor.

Çeyiz Parası Nedir?

Devlet tarafından sunulan çeyiz parası veya diğer adıyla evlenme ödeneği 2008 yılından bu yana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta olan maddi bir destektir. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yürütülen yardım programı kapsamında evlilik hazırlığında olan ve belirli şartları taşıyan kişiler çeyiz parası desteğinden faydalanabiliyor.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

SGK aracılığıyla sağlanan çeyiz parası şartları taşıyan kişiler için sağlanmaktadır. Bu çerçevede çyiz parası anne veya babası vefat etmiş ve emeklilikleri dolayısıyla yetim aylığı alan kız çocukları faydalanabilmektedir. Erkek çocukları için böyle bir hak bulunmamaktadır. Kız çocuklarının ise evlilik hazırlığı yaptığı dönemde çeyiz başvurusu sırasında halen aktif olarak yetim aylığı almaya devam ediyor olması gerekiyor.

Kız çocuklarının yetim aylığı almasına engel teşkil edebilecek sigortalı çalışma vb. durumlar ise çeyiz parası alamamasına neden olmaktadır. Ayrıca çeyiz parası sadece ilk evlilik için geçerlidir. Dolayısıyla daha önce evlilik yapmış olan ve boşandıktan sonra yeniden yetim aylığı almaya başlamış olsa bile kız çocuklarının yararlanabilmesi mümkün değildir.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından sağlanan çeyiz parası desteği, belirli sabit bir tutar yerine maaş üzerinden hesaplanarak, uygulanmaktadır. Buna göre 2022 yılında çeyiz parası desteği hesaplaması kız çocuklarının aldığı yetim aylığı maaşının 12 katına veya 24 katına kadar olacak şekilde yapılmaktadır.
Kız çocukları emekli olan ve vefat etmiş anne veya babasından gelen yetim aylığı üzerinden çeyiz parası alıyor. Buna göre vefat eden anne veya babası;

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!
  • Emekli Sandığı yani 4C emeklisi ise aldığı yetim aylığının 12 katına kadar,
  • SSK(4A) veya Bağkur(4B) emeklisi ise aldığı yetim aylığının 24 katına kadar,

Olacak şekilde çeyiz parası alabiliyor.