Evlilik hazırlığında olanlar için devletten toplu destek ödemesi müjdesi geldi. Devlet, evlenmek isteyen ancak masraflardan çekinen gençlere özel devlet çeyiz hesabı programını başlattı. Devletin çeyiz hesabı parası sayesinde 2022 yılında evlilik hazırlığında olan çiftler 32.000 TL’ye varan toplu destek ödemesi gerçekleştiriliyor. Peki devletin çeyiz parası desteğinden kimler yararlanabilir? Devletin çeyiz parası desteği şartları neler? Detaylar haberimizde!

Devlet Çeyiz Parası Desteği Nedir?

Devlet, evliliği teşvik etmek ve evlenecek gençlere destek olmak amacıyla yeni bir destek programına başladı. Bu destek programı kapsamında evlilik masrafları için birikim yapmak isteyen gençlere destek olunuyor. Bu kapsamda devlet çeyiz parası adı altında sunulan bu destekten tam 32.000 TL’ye kadar toplu para desteği olarak yararlanılabiliyor.
Devletin çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için ise belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Bu şartlara sahip olan kişiler 32.000 TL’ye kadar olan nakit evlilik desteğinden yararlanabiliyor.

Çeyiz Parası Desteği Nasıl Alınır?

Açıklanan çeyiz parası desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartların yerine getirilmiş olunması gerekmektedir. Buna göre 2022 yılında devlet bankalarda çeyiz hesabı açan ve minimum 3 yıl boyunca burada birikim yapan gençlere yönelik olarak çeyiz parası desteği sunuyor. Devlet, evlilik öncesinde çeyiz hesabı olan gençlere yönelik olarak, söz konusu çeyiz hesabında biriktirdiği paraya ek olarak geri ödemesiz ek destek ödemesi yapıyor.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Çeyiz parası desteğini alabilmek için 24 yaşını doldurmamış olunması gerekiyor. Ayrıca mutlaka daha önce herhangi bir evlilik yapılmamış olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekiyor. Ayrıca evlilik tarihi öncesinde minimum 3 yıldır bankada çeyiz hesabı açmış olması ve buraya düzenli olarak para yatırmış olması gerekiyor. Bu çerçevede devlet, 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapıp, çeyiz hesabı kapsamında evliliğinin ilk 6 ayı içerisinde başvuruda bulunanlar çeyiz hesabına devlet katkısı alabiliyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

2022 yılı çeyiz hesabı düzenli aylık ödeme alt limiti 282.83 TL, üst limiti ise 2.828.34 TL olarak açıklandı. Ayrıca devletin çeyiz hesabında biriken paranın %25’ine kadar destek ödemesi yapılıyor. Bu noktada tek bir çeyiz hesabı için devlet 16.000 TL’ye kadar destek ödemesi yapıyor. Dolayısıyla çiftin herkesi çeyiz hesabı açarak, devletten evlilikleri için toplamda 32.000 TL destek ödemesi alabiliyor.