Evlenmek isteyip de evlilik masrafları yüzünden hayallerini erteleyenlere müjde! İşte devletin yeni evlenenlere verdiği çeyiz desteğine ilişkin merak edilenler!

Evlenerek yuva kurmak isteyen ancak bunun için yeterli maddi olanağı olmayanlara devletten güzel haber var. Devlet, bu koşullarda bulunan gençler için tam 350 milyon TL değerinde bir çeyiz desteği sağlıyor. Eğer siz de evlenmek istiyor ancak maddi sıkıntılarınız dolayısıyla devletin vermiş olduğu çeyiz yardımına dair araştırmalar yapıyorsanız bu haber tam size göre.

Kimler Evlenme Ödeneği Alabilir?

ÇEYİZ 3

Evlenerek yuva kurmayı hayal eden ancak maddi anlamda bunu nasıl yapacağını düşünenlere devletten bir güzel haber daha geldi. Birçok kişinin evlenme ödeneği olarak bildiği çeyiz parası sayesinde binlerce genç evlilik masraflarının üstesinden gelebilecek. Peki evlenme ödeneğinden kimler yararlanabilir? Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik kapsamında anne veya babasından aylık ya da gelir alan kız çocuklarına evlenmeleri karşılığında ödenen paradır. Söz konusu ödenek yalnızca bu koşullarda ve yalnızca kız çocuklarına ödeniyor. Erkek çocukları bu ödenekten yararlanamıyor. Buna ilaveten Bağ-Kur'dan yetim aylığı alan kız çocukları da bu ödeneği almaya hak kazananlar arasında. 

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Çeyiz Desteği Başvurusu Nereye Yapılır?

  ÇEYİZ 2

Evlenme ödeneği ya da çeyiz desteği parası için bulunduğunuz yerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da merkezine başvurabilirsiniz. Bu arada çeyiz parasını kaç kez evlilik yaparsanız yapın yalnızca bir defaya mahsus alabilirsiniz. Eğer çeyiz parası alan kız çocuğu boşanacak olursa anne ya da babasından yeniden gelir ve aylığı alması için 2 yıl geçmesi gerekir. Çünkü çeyiz parası aslında alınacak olan iki yıllık gelir ya da aylığın peşin verilmesi anlamına geliyor. Bu nedenle de bu paranın iadesi söz konusu değildir. Bununla beraber dul olup yeniden evlenen kişiler ve eski eşi ile yeniden nikâh tazeleyenler de bu olanaktan yararlanamıyor. Evlenme ödeneğinin miktarı da yine merak edilen diğer konular arasında yer alıyor. Bu miktar Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan en son gelir veya aylığının 2 yıllık tutarı kadardır.

Çeyiz parası alabilmek için başvuru sahibinin getirmesi gereken evrakları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çeyiz parasına başvuracak olan kişinin kimliği
  • Evlenme cüzdanı ve
  • Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçedir.