Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Devletin sunduğu çeyiz parası desteği, evlenmek isteyenlere rahat bir nefes aldırıyor. Evlilik hazırlığında olan gençler devlete başvuruda bulunarak çeyiz parası ödeneğinden faydalanabilmektedir. Peki kimler devletten çeyiz parası alabilir? Devlet çeyiz parası nedir? Çeyiz parası nasıl alınır? İşte tüm bu soruların yanıtları haberimizde!
Devlet Çeyiz Parası Nedir?
Ülkemizde çeyiz parası uygulaması uzun yıllardır uygulanmakta olan bir destek ödeneğidir. Devlet, ülke genelinde evlilik hazırlığı içerisinde olan gençlere maddi destek sağlamak amacıyla böylesine bir ödenek desteği sağlamaktadır. Ancak devletin sağladığı çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için bazı şartlarında taşınıyor olması gerekmektedir.
Çeyiz parası veya resmi adıyla evlenme ödeneği, evlilik yardımıdır. Ülkemizde 2008 yılından beri uygulamaya alınan ve bugüne kadar milyonlarca gencin yuva kurmasına destek sağlaya bir ödenektir. Devletin sağladığı çeyiz parası, yetim aylığı alan ve evliliği nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) mevzuatları gereğince yetim aylığı kesilecek olan kadınlar için verilmektedir.
Devletin sunduğu çeyiz parası desteğinin, çeyiz hesabı uygulamasıyla karıştırılmaması gerekmektedir. Çeyiz parası yetim aylığı alanların evlenmelerinden dolayı aylıkları kesilmesi üzerine maddi destek sağlamak amacıyla verilir. Çeyiz hesabı uygulaması ise evliliğin 3 yıl öncesinde banka hesabı açarak, 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapanlara verilen farklı bir devlet destek programıdır.
Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?
Devletin sunduğu çeyiz parasını alabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Buna göre ülkemizde SGK’dan emekli olmuş anne veya babasının vefatı doğrultusunda onların emekli maaşı üzerinden yetim aylığı alan kız çocukları yararlanabilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda bu aylıkları kesilir. Dolayısıyla yetim aylığı alan ve evlenecek olan kız çocukları devletten çeyiz parası yardımı alabilmektedir.
Çeyiz parası desteği her hak sahibi için yalnızca bir defa olacak şekilde uygulanmaktadır. Erkek çocuklarının devletten çeyiz parası desteği alma gibi bir hakkı ise bulunmamaktadır.
Çeyiz Parası Ne Kadar?
Evlilik parası veya diğer adıyla çeyiz parası, yetim aylığı alanlara aylığının 12 katından 24 katına kadar nakit ödemesi olarak gerçekleştirilmektedir. Çeyiz parası ödemelerinde yetim aylığı alan kişinin aldığı son aylık tutarı üzerinden hesaplama gerçekleştiriliyor. Buna göre;
4A veya 4B emeklisi anne ve babasından yetim aylığı alanlar, aylıklarının 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyor.
4C emeklisi anne ve babasından yetim aylığı alanlar ise, aylıklarının 12 katına kadar çeyiz parası alabiliyor.