Ekonomi ne yazık ki pek de iyiye gitmiyor. Hal böyle olunca her şey normalde olduğundan daha pahalı hale geliyor. Birçok alanda maliyetlerle başa çı8kmak neredeyse imkansız hale geliyor. Özellikle evlenecek olanlar, bu yükün altından nasıl kalkacağını kara kara düşünüyor.

Ev kiralarının, satış fiyatlarının ve eşya fiyatlarının tavana sıçradığı bugünlerde evlenme hayali kuranlara destek Devletten geliyor. Son alınan kararlara göre evlenip yuva kurmak isteyenlere çeyiz parası bir diğer adıyla evlilik ödeneği veriliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Çeyiz Parası Nedir?

sgk

Evlilik ödeneği veya çeyiz parası, SGK'dan yetim aylığı alan kadınların evlenmesi durumunda maaş kesileceği için, bir defaya mahsus olmak üzere aldıkları maaşın 24 katına kadar geri ödemesiz olarak veriliyor. Amaç, evlilik sebebiyle maaşı kesilecek olan kadınlara, bu yolda son kez destek vermek oluyor.

SGK tarafından verilen bu çeyiz parası ya da evlilik ödeneğinden çalışan yetim kadınlar ve erkekler faydalanamıyor. Bu uygulama için yaş sınırı bulunmazken, çeyiz parası her evlilikte ayrı ayrı ödenmiyor. Yetim aylığı alan kadınlar bu imkandan yalnızca bir kere faydalanabiliyor.

Çeyiz Parası Ne Kadar Ödenir? Nereye Başvurulur?

sgk 1

Evlenmeye karar veren kadın, yetim maaşını 4/C yani Emekli Sandığı kolundan alıyorsa maaşının 12 katına, 4/A veya 4/B olarak adlandırılan Sigorta veya Bağ-kur kolundan alıyorsa maaşının 24 katına kadar çeyiz parası alabiliyor.

4/A veya 4/B üzerinden yetim aylığı alan kadınların çeyiz parası alabilmek için, kimlik, evlilik cüzdanı ve dilekçe ile ikametgahlarının bulunduğu il ya da ilçe SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerine başvurmaları gerekiyor.

4/C kapsamında maaş alanlar içinse bu durum biraz farklı işliyor. Eğer kadının yetim aylığı aldığı ebeveyn 1 Ekim 2008 tarihinden önce kamu görevlisi olmuşsa, çeyiz parası başvurusunun Ankara'daki SGK Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Dair Başkanlığı’na yapılması gerekiyor. Ebeveynin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kamu görevlisi olması halindeyse SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak yeterli oluyor.

Yetim aylığı alan kız çocuklarının maaşın kesilmesi durumunda mağduriyetlerini engellemek için verilecek olan çeyiz parası ya da diğer adıyla evlilik ödeneği, ALO 170 ve e-devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sorgu sonucunda başvurması olumlu görülen kişiler hemen başvuru yaparak çeyiz paralarını alıyor!