Devlet 2022 yılında yaşanan yüksek enflasyon karşısında gençlerin evliliklerini ertelemek zorunda kalmamalarını sağlayan bir destek sunuyor. Açıklanan yeni çeyiz parası ödemesiyle evlilik hazırlığında olan gençlere maddi destek sağlanıyor. Evlenme hazırlığında olan gençler Sosyal Güvenlik Kurumu’na(SGK) başvurarak, maaşının 24 katına kadar toplu para ödemesi alabiliyor. Peki devletin çeyiz parası desteğinden kimler yararlanabilir? Ve çeyiz parası nasıl alınır?

Çeyiz Parası Nedir?

2022 yılında devlet, evlilik hazırlığında olan gençleri unutmuyor. Evlilik gibi oldukça yüksek maliyetlere yol açan bir sorumluluğun altına giren gençlerin yanında olunuyor. Devlet 2022 yılında çeyiz parası desteği ile evlenmek isteyen gençlere, toplu para ödemesi yapıyor. Ancak devletin sunduğu çeyiz parası desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

Devletin sunduğu çeyiz parası, yetim aylığı alan ve evliliği nedeniyle yetim aylığı kesilecek olan genç kızlara yönelik olarak yapılan bir maddi yardımdır. Evlilik nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) aldığı yetim aylığı kesileceği için devlet bu kişilere maaşlarının belirli tutarına kadar toplu para ödemesi yapmaktadır.

Çeyiz Parasını Kimler Alabilir?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteğini alabilmek için mutlaka hali hazırda SGK’dan yetim aylığı alınıyor olması gerekmektedir. Yetim aylığı alırken evlenme kararı alan ve bu nedenle yetim aylığı kesilecek olan kişiler çeyiz parası alabilmektedir. Eğer kişinin sigortalı olarak çalışması gibi nedenlerle yetim aylığı kesilmiş durumda ise bu haktan yararlanamıyor.

Çeyiz parası desteği tek sefere mahsus olarak verildiğinden, daha önce bu hakkı kullanmış ve boşandıktan sonra yeniden yetim aylığı bağlanmış olsa bile bu haktan ikinci defa yararlanamıyor. Ayrıca erkek çocukları da üniversite eğitimlerine devam etmeleri halinde 25 yaşına kadar alabildiği yetim aylığını evlilik tarihinde alıyor olmasına rağmen bu haktan kesinlikle yararlanamamaktadır.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Çeyiz Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devletin sunduğu çeyiz parası desteği, yetim aylığı alan kişinin aldığı yetim aylığının SGK’nın hangi sigorta kolundan geldiğine göre değişmektedir. Buna göre anne veya babası SSK ve Bağkur emekli olduğundan yetim aylığı alıyor ise kişiye maaşının 24 katına kadar, Emekli Sandığı emeklisi olduğundan alıyor ise maaşının 12 katına kadar toplu para ödemesi yapılmaktadır.