Yeni yılın ilk kabine toplantısı sonrası, 3 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından doğalgaz yardımıyla ilgili ilk bilgiler verilmişti. Yakacak yardımı kapsamında verilen kömür yardımı gibi, doğalgaz yardımı da verilebilir şeklinde açıklama yapmıştı. Ardından Aile ve Sosyal politikalar Bakanı derya yanık tarafından doğalgaz yardımıyla ilgili çalışmaların sürdüğü ve bu yıl başlatılacağına dair açıklama yapılmıştı.

Doğalgaz Yardımı nedir?

Kış aylarında yoğunlaşan doğalgaz kullanımı ve dünya genelinde artan fiyatlar, doğalgaz tüketiminin bütçelerde en büyük gider kalemlerinden biri olmasına neden oluyor. Bu nedenle devlet tarafından sağlanacak destekle, doğalgaz faturalarının oluşturduğu yükün hafifletilmesi hedefleniyor. Diğer tüm yardımlarda olduğu gibi, hane başına ve ihtiyaç sahibi olan aileler doğalgaz yardımından faydalanabilecek, Her yıl 2 taksit olarak Mart ve Ekim aylarında ödenmesine yönelik planlama yapılıyor.

Doğalgaz Yardımı İçin Başvurular Ne Zaman?

Doğalgaz yardımı diğer yardımlar gibi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılacak. Başvurular Şubat ayı içerisinde gerçekleşecek ancak henüz ne zaman başlayacağına dair net bir tarih yok. Şubat ayı içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile e-devlet sistemi üzerinden başvurular yapılacak. Ödemelerse Mart ayı içerisinde gerçekleşecek.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Şubat ayından yapılan başvurular değerlendirilerek, Mart ayı içerisinde ödemelerin ilk bölümü gerçekleştirilecek. PTT aracılığıyla yapılacağı öngörülen ödemelerin Mart ayında hangi tarihte yatacağıysa henüz belli değil. Oluşan gereklilik üzerine yardımın yapılması için gerekli olan ön çalışma henüz bitirilmiş değil. Bu sebeple henüz net tarih açıklanmamış olsa da, başvurular ve ödemelerin hangi tarihlerde olacağı konusunda bu hafta bilgilerin netleşmesi bekleniyor.

Buna karşın ödemelerin ne kadar olacağıysa netleşmiş durumda. Buna göre ailede yaşayan kişi sayısına göre yapılacak olan yardım miktarı 450 TL ile 1.150 TL arasında değişecek. Aynı zamanda ödemelerin yoğun kullanımın başladığı Ekim ayı ile, kış aylarının bittiği Mart ayında iki taksit olarak yapılacağı da belli oldu. Bu sayede doğalgaz faturalarının en yoğun olduğu dönemlerde, bütçlere ilave bir destek sağlanmış olacak. Dar gelirli ailelerin kış aylarında ısınma nedeniyle sıkıntı yaşamalarının önüne geçilecek.