Bu tarifimizde börek yemeyi seven ama fırın kullanmaktan hiç hoşlanmayanlar için harika bir tarifimiz var. İşte sizin için tavada pişirebileceğiniz, pratik ve oldukça lezzetli bir tava böreği tarifi!

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Tava Böreği Tarifi İçin Malzemeler

Fırın kullanmadan pratik bir şekilde yapabileceğiniz tavada börek tarifimizi uygulamaya başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemelerden bahsedelim. Bunun için gerekli malzemeler şu şekilde:

  • 3 adet yufka
  • 1/2 (yarım) su bardağı süt veya 5-6 yemek kaşığı yoğurt (Ben yoğurt kullandım)
  • 1 adet yumurta
  • 1/2 (yarım) çay bardağı sıvı yağ

İç Malzemeler İçin:

  • Beyaz peynir
  • Kaşar peyniri
  • İsteğe bağlı maydanoz

Ve tüm bu hazırlık sürecinden sonra artık tavada börek tarifimize başlayabiliriz.

Tavada Börek Yapımı

Tüm bu malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş tavada börek yapımımıza başlayabilir ve tarifimizin püf noktalarından bahsedebiliriz. Bunun için öncelikle teflon tavamıza 1 ya da 2 yemek kaşığı kadar sıvı yağ koyarak tavamızı güzelce yağlayalım. Ardından farklı bir kase içerisine yoğurt ya da süt koyduktan sonra üzerine yumurta ve sıvı yağımızı da ekledikten sonra bir çatal yardımıyla çırpalım. Sonra bir adet yufkamızı alarak kenarları yanlardan sarkacak şekilde tavamıza serelim. Sarkan kalan kısımlar en sonunda böreğimizin üzerini kapatacak. Sonrasında ise yarım yufkamızı elimizle iri parçalar halinde kopararak tavaya gelişigüzel şekilde koyalım. Üzerine de yoğurtlu sosun yarısını gezdirelim. Akabinde tüm bunların üzerine yarım yufka daha parçalayalım ve üstüne de daha önceden ufalamış olduğumuz beyaz peynir, rendelenmiş kaşar peyniri ve eğer dilerseniz kıyılmış maydanozumuzu serpebiliriz. Sonra ise kalan yufkamızın yarısını da parçalayalım ve üzerine yoğurtlu sosun kalan yarısını boşaltalım. Bu esnada kalan yarım yufkayı da parçalayalım. Son olarak kenarları sarkan yufkamızı büzdürelim ve böreğin üzerine kapatalım. Artık sıra böreğimizi pişirmeye geldi. Bu aşamada ocağımızın en büyük gözünü açalım ve ocağı iyice kısalım. Tavamızı ocağa alalım ve 5 - 6 dakika kadar sonra kenarından hafif bir şekilde kaldırarak böreğin kızarıp kızarmadığını kontrol edelim. Böreğimiz kızardıktan sonra tavanın üzerine büyük bir servis tabağı ya da tepsi kapatarak alt üst edelim. Böreğimizin her iki yüzü de piştikten sonra ılıyan böreğimizi üçgen olarak dilimleyerek servis edebiliriz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!