Mutfakta yapılabilecek basit tarifler, çoğu zaman hayat kurtarıcı oluyor. Özellikle aniden gelen misafirler için veya hızlı bir tarif gerektirecek diğer durumlar için basit tatlı tarifleri araştırılıyor. Bu tip tariflerden birisi olan fırınsız kurabiye tarifi öne çıkıyor. Bu tarif sadece ev hanımları için değil aynı zamanda da evinde fırını olmayan öğrenciler içinde büyük bir kolaylık sağlıyor. İşte dışı çıtır çıtır olan ve içinde yumuşacık doku olan kurabiyeye gereken malzemeler ve yapılışı!

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Fırınsız Kurabiye İçin Gereken Malzemeler

Evde fırın olmadığında veya fırın kullanmak istenmediğinde hızlı ve kolay bir şekilde kurabiye yapabilmek mümkün. Fırınsız kurabiye tarifi sayesinde fırın olmadığında bile kurabiye lezzetini deneyim edebilmek mümkün oluyor. İşte bunu mümkün kılan fırınsız kurabiye tarifi için gereken malzemeler!

  • Yumurta (1 adet)
  • Şeker (4 yemek kaşığı)
  • Vanilin (2 çay kaşığı)
  • Tuz (yarım çay kaşığı)
  • Su (1 yemek kaşığı)
  • Sıvıyağ (1.5 yemek kaşığı)
  • Un (1.5 yemek kaşığı)
  • Kabartma tozu (1.5 çay kaşığı)
  • Susam (40 gram)

Fırınsız Kurabiye Yapılışı Nasıl?

Fırın olmadan kolay bir şekilde kurabiye yapabilmeyi sağlayan fırınsız kurabiye oldukça basit ve hızlı bir şekilde hazırlanabiliyor. Susam dışında genellikle her evde bulunan malzemelerden hazırlanabilen fırınsız kurabiye yapılışı!
Fırınsız kurabiye yapılışı için öncelikli olarak 1 karıştırma kabı içerisine 1 adet yumurta, 4 yemek kaşığı toz şeker ve 2 çay kaşığı şekerli vanilin eklenmelidir. Daha sonra yarım çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı su ilave edilmelidir. Son olarak 1.5 yemek kaşığı sıvıyağın kaba ilave edilmesi gerekiyor. Tüm malzemeler eklendikten sonra çırpıcı yardımıyla iyice karıştırılmalıdır. Karıştırma işleminin ardından un ilavesinin yavaş yavaş yapılması çok önemlidir.

Hamur yapışmayan ve yumuşak bir kıvam kazanana dek yoğurma işlemi sürdürülmelidir. Daha sonra küçük boyutlarda toplar hamurdan çıkartılmalıdır. Top top olacak şekilde hamur parçalanmalıdır. Ardından bir kase içerisine susam ilave edilmelidir. Ayrı bir kase içerisine de su koyulmalıdır. Daha sonra top top olan hamurlar önce suya daha sonra susama batırılmalıdır. Bu şekilde susamların daha iyi yapışması sağlanabilecektir.

Son olarak 1 tencere içerisine sıvıyağ eklenmeli ve kızdırılmalıdır. Kızan yağ içerisine top halindeki hamurlar eklenmelidir. Kurabiyeler kızardıktan sonra çıkartılarak, biraz süzülmesi beklenmelidir. Daha sonra servis edilebilir.