Fırında tavuk, fırında balık ya da fırında börek denilince her birimizin ağzı sulanıyor eminiz ki. İyi ama ya o fırının temizliği. Evet, fırında yapılan fırın yemeklerinin birçoğu gerçekten de pratik ve kolay bir yapıma sahip. Lezzetleri ise cabası. Ama gelgelelim tüm bunların ardından bizi bekleyen fırın temizliği ise bir o kadar can sıkıcı. İşte aynı sıkıntıyı eğer siz de hissediyorsanız sizin için son derece pratik ve kolay birtakım fırın temizleme yöntemlerinden bazıları!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Fırın Temizliği için Gerekli Malzemeler

Fırın temizliğinin nasıl yapılacağına geçmeden önce bunun için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli malzemeler şöyle :

  • 1,5 su bardağı karbonat
  • Çeyrek su bardağı beyaz sirke
  • Yarım su bardağı akışkan sabun veya arap sabunu
  • Su

Bir kabın içine 1,5 su bardağı karbonat, yarım su bardağı sabun, çeyrek su bardağı sirke ve yeterince suyu ilave ettikten sonra iyice karıştıralım. Karışımımız macun kıvamında bir temizlik malzemesi haline gelecektir. Bu karışımı elde ettikten sonra öncelikle fırın tepsilerini ve ızgarasını çıkartarak lavaboda temizleyelim. Ardından küçük bir boya ya da pasta fırçası ile hazır olan macunu, fırının yanlarına ve tabanına sürelim. Camlara sürmeyeceğiz. Sonra fırının kapağını kapatarak en az 7-8 saat kadar bekletelim. Akabinde bir kaba su doldurarak sünger yardımı ile leke birikintilerini temizleyelim. Tüm bu temizleme sürecinin ardından kağıt havluyla veya temiz bir bez ile kurulayın.

Fırının Kapağı ve Camının Temizliği

Fırınımızın içini yukarıda anlattığımız şekilde temizledikten sonra sıra geldi kapak ve camın temizliğine. Bunun için öncelikle çeyrek su bardağı karbonatı, su ile iyice karıştırdıktan sonra yine kıvamlı bir macun hazırlayalım. Ardından fırının kapağını açarak macunu sünger yardımıyla fırınımızın camına sürelim. Sonra yarım saat kadar bu şekilde beklettikten sonra nemli bir süngerle temizleyelim. Son olarak ise kağıt havlu yardımıyla ovalayarak fırınımızın camını kurulayalım.

Mikrodalga Fırın Temizliği

Mikrodalga fırınınızı temizlemek için de, 5 yemek kaşığı sirke ve bir su bardağı kadar suyu karıştırın. Kaptaki karışımınızı mikrodalga fırını yüksek ayarda çalıştırarak 5 dakika ısıtın. Ardından karışım soğuduktan sonra içine batırdığınız sünger ya da bez yardımıyla iç yüzeylerdeki lekeleri silebilirsiniz. Son olarak süngerinizin yumuşak kısmına az miktar arap sabunu dökerek fırının kenarlarını, üstünü ve kapağının içini de temizleyebilirsiniz.