Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 2 Ekim günü Fransa’nın Le Monde gazetesinde yayımlanan bir haberde, Cezayir’in tarihinin “gerçeklere dayalı olmadığını ve Fransa'ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini" iddia etmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konuşmasında Osmanlının ülkedeki hakimiyetini “sömürge” olarak tanımlamış ve bu açıklamaları Cezayir'de hem resmi hem de sivil kanattan tepkiyle karşılanmıştı. Hatta Cezayir yönetimi, Macron'un söylemlerine tepki olarak 3 Ekim'de hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapatmış Cezayir'in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için ülkeye çağırmıştı.

Osmanlı İçin Söyledikleri

macron 1

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Le Monde gazetesinde 2 Ekim günü yayınlanan habere göre, Macron, Cezayir tarihinin gerçeklere dayalı olmadığını ve anlatılan bu tarihin Fransa'ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini öne sürmüştü. Hatta açıklamalarına Osmanlıyı da katarak Osmanlı’nın ülkedeki hakimiyetini "sömürge" olarak tanımlamıştı. Bu açıklamaların ardından Macron, Cezayir'de hem resmi hem de sivil kanattan büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Hatta tepki olarak Cezayir yönetimi 3 Ekim'de hava sahasını Fransız askeri uçaklarına kapatmış, Cezayir'in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u istişare için ivedilikle ülkeye çağırmıştı.

‘Yanlış Anlaşılma’ Dedi!

macron 2

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel MAcron, geçtiğimiz günlerde Cezayir'e yönelik yaptığı açıklamaların sebep olduğu "polemiklerden" ve "yanlış anlaşılmalardan" üzüntü duyduğunu açıkladı. Elysee Sarayından yapılan açıklamaya göre Macron’un Cezayir ulusuna, tarihine ve egemenliğine saygı duyduğu bildirildi. Açıklamada Macron’un, Cezayir tarihine yönelik yapmış olduğu açıklamaların neden olduğu "polemiklerden" ve "yanlış anlaşılmalardan" üzüntü duyduğu ifade edildi. Ayrıca Cezayir ve Libya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiği de vurgulandı.