HaberEkspresi.NET

Game of Thrones Final Bölümü Rekor Kırdı

Game of Thrones iki gece önce yayınlanan final bölümü ile on bir yıllık yolculuğunu tamamladı ve sevenlerine veda etti.

Game of Thrones Final Bölümü Rekor Kırdı
70 okunma
27 Mayıs 2019 - 19:08

Game of Thrones Final Bölümünde Ekranlara Rekor Kırarak Veda Etti

Game of Thrones iki gece önce yayınlanan final bölümü ile on bir yıllık yolculuğunu tamamladı ve sevenlerine veda etti. Sekiz sezonun ardından final yapan dizi, HBO’nun en çok izlenen yapımı olduğu gibi dünya çapında da merakla takip edilen bir yapımdı.

HBO’nun açıkladığı verilere göre pazar akşamı dizinin final bölümünü 19,3 milyon Amerikalı izledi. HBO’nun bir önceki rekor kıran yapımı ise 2002 yılındaki sezonuyla Sopranos adlı diziydi. Game of Thrones’un 150 ülkede birden yayınlandığını düşünürsek dizinin finali hatrı sayılır bir rekor kırmış olabilir.

Son sezonun ve final bölümünün senaryosu izleyiciler tarafınan epey tepki çekse de ben şahsen Game of Thrones’a kendimce bir veda etmek istedim. Zira 8 senelik bir içerik platformu olan Pazarlamasyon’da 50’den fazla içeriğe bizzat başlık, çok daha fazlasına ise kıyıdan köşeden de olsa konu olmuş bu dizi, dünya dizi tarihine adını öyle ya da böyle kazıdı. Zekice replikleri senelerce markalar tarafından slogan olarak kullanıldı, karakterler kendi başlarına çok büyük reklam değeri taşıdı ve bunun etkisini kötü bir finalin kolayca yıkabileceğini sanmıyorum.

Game of Thrones’un final sezonunun beğenilmemesinin pek çok sebebi var tabii ki. Ben dizi veya film eleştirmeni değilim ancak şahsen on sene boyunca ince ince işledikleri her şeyi bir çırpıda oldu bittiye getirmeleri; üzerlerine epey düşünülmüş, gerçekçi ve hikayesi olan karakterlerin son sezonda içlerinin boşaltılmış olması gibi genel memnuniyetsizliklerimden bahsedebilirim.

Yine de Game of Thrones sevenlerine sezonlardır çok şey öğretti. Demir Tahtı isteyen veya istemeyen her bir kahramanın gözünden olaylara bakabildik. Cinsiyetin ve fiziksel gücün hiçbir şey için belirleyici olmadığını öğrendik mesela. Bütün bunları öyle bir evrenin içerisinde izledik ki asla gerçek olamayacak şeyler bile çok gerçekti… Özellikle ilk sezonlarda her şey alıştığımızdan o kadar farklıydı ki hiç kimseyi öldürmekten çekinmediler, acımasızlığın veya merhametin hiçbir zaman sınırı olmadı. Tüm bunlar bizi diziye daha da çok bağladı. Hem kendi dünyamızdan çok şey bulduk hem de bambaşka bir dünyaya ait hissettik…

Her güzel şeyin bir sonu oluyor elbet. Keşke sonu daha güzel daha altyapılı ve görkemli olsaydı ancak yine de seni özleyeceğiz Game of Thrones…

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.