Yatırım amacıyla gayrimenkul alımı üç ana başlıkta toplanıyor. Konut, arazi ve arsa olmak üzere yatırımı gayrimenkul de akıllı bir şekilde değerlendirmek, tüm yatırım araçları içerisinde en verimli karı elde etmenize sebep olabilir. Bunun yanında her gayrimenkul türünün iyi bir yatırım olabilmesi için kendisine ait özellikleri hakkında bilgi birikimi ve öngörü olması da şart. İyi bir yatırım beklediğiniz bir bölgeden alınan bir arsa ya da konut, beklediğiniz oranda veya beklediğiniz zamanda yeterli değer artışı göstermeyebilir. Bu durum yatırımınız ölü yatırıma dönüşerek, başka yatırım alanlarından veya başka bölgede yapacağınız gayrimenkul alımlarından elde edebileceğiniz karları da engeller.

Gayrimenkulde Karlı Bir Yatırım Nasıl Yapılır?

Kuşkusuz hangi türde olursa olsun gayrimenkul için yatırım yaparken, öncelikli kıstas yükselen bölgeler olmalıdır. Herhangi bir ulaşım, turizm veya benzeri projeyle, yakın bir gelecekte talep görmesi olası bölgeler her zaman en ideal gayrimenkul alım sahalarıdır. Bu aşamada en önemli kriter ulaşım projeleri olarak öne çıkar. Kuşkusuz hangi gayrimenkul olursa olsun, ulaşımı kolay veya ulaşım projelerine yakın olursa, değerinin beklenenden de fazla değerlenmesi yüksek bir olasılıktır. Bu sebeple Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü ya da İstanbul Havalimanı projelerine yakın bölgeler eşsiz bir yükselme kaydettiler. Projelerin bitmiş olması bile bu bölgelerde gayrimenkul yatırımlarının halen başka bölgelere göre yükselmesinin önüne geçilemiyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Gayrimenkul Yatırımı İçin en Değerli Bölgeler Neresi?

Gayrimenkul yatırımı için 2021 yılında da devam eden bazı projeler ve yanı sıra yoğun talep görmeye devam eden başlıca bölgeler 4 şehirde toplanmış durumda. İstanbul, İzmir,Ankara ve Bursa şehirlerinde konut ve arsa yatırımı yoğun talep gören bölgeleri sizler için araştırdık. Buna göre İstanbul’da Kayaşehir, Arnavutköy ve Çekmeköy ilçeleri, hem konut ve hem de arsa açısından önemli yatırım bölgeleri olarak görülüyor. Benzer Şekilde Ankara’da Çankaya İlkbahar Mahallesi ile Oran İlkbahar bölgeleri gayrimenkul yatırımından yüksek prim beklenen bölgeler. İzmir’de İmarı ve gelişimi hızla devam eden Bayraklı, Bornova Ankara Caddesi ve Pınarbaşı bölgeleri de hem yoğun talep alıyor ve hem de yüksek prim vad ediyor.