Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Devletin sunduğu sosyal yardımlar arasında engelli bakım aylığı da bulunuyor. Engelli yakınının bakım sorumluluğunu üstlenen kişiler devletten aylık destek ödemesi alabiliyor. Engelli bakım aylığı olarak bilinen bu destek ödemesinden aylık olarak yararlanılabiliyor. Peki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu engelli bakım aylığı nedir? 2022 engelli bakım aylığı ne kadar?

Engelli Bakım Aylığı Nedir?

Günümüzde devlet tarafından engelli yakının bakımını üstlenen kişilere devlet tarafından bir destek ödemesi yapılmaktadır. Aylık olarak sağlanan bu destek, engelli aylığı olarak isimlendirilir. Engelli aylığı, ihtiyaç sahibi ailelerde, bakıma muhtaç engelli bireylerin bulunması ve bakım sorumluluğunun evde üstlenilmesi durumunda sağlanan bir sosyal destek ödemesidir.

Engelli Bakım Aylığını Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan engelli aylığı veya diğer adıyla evde bakım parası desteğinden yararlanılabilmesi için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Bu kapsamda engelli aylığı şartları arasında ilk sırada 4 kişilik bir aile baz alındığında hane gelir seviyesinin aylık 6.818 TL’den fazla olmaması gerekmektedir. Kişi bazlı ise gelirin 1.706.67 TL’den fazla olmaması gerekmektedir.
Bunun dışında engelli bakım aylığı şartları arasında engelli kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda “Engelli Sağlık Raporu” içeriğinde “özel koşul” veya “çok özel koşul” gerektirdiğine dair ibare yer alması gerekmektedir. 18 yaşından büyük kişiler için ise söz konusu raporda “tam bağımlı” ibaresinin yer alıyor olması gerekmektedir. Engelli aylığı için söz konusu raporun mutlaka %50 ve üzeri engellilik durumunu raporlaması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler engelli aylığı hakkından yararlanabilir.

Engelli Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılında engelli aylığı şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar engelli aylığı başvurusu yapabiliyor. Engelli aylığı başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tüm illerde bulunan müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Engelli aylığı veya diğer adıyla evde bakım parası başvuru işlemleri için kişinin bakanlığın müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

2022 Engelli Aylığı Ne Kadar?

2022 engelli aylığı tutarı kişinin engel oranına göre değişmektedir. Engelli raporunda engel oranı %40 ile %69 arasında olan kişiler için 1.124 TL, %70 ve üzeri olan kişilere 1.687 TL olarak uygulanmaktadır. Engelli yakını aylığı ise 1.124 TL olarak uygulanmaktadır.