Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Olağan durumda 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak genel seçimler için, birçok defa çeşitli nedenlerle erken seçim için söylentiler oluştu. Siyasetin seçimi kazanabilmek için yaptığı çeşitli hamleler, seçim tarihinin öne çekilmesi ve Ak Parti iktidarının bundan olumsuz etkilenmesine yönelik yoğun çalışmalar oldu. Buna rağmen artık 2022 yılının son günlerini yaşıyoruz ve olağan seçim tarihi de oldukça yaklaştı. Bu sebeple erken seçim söylemleri de artık daha kısık seslerle söylenir oldu.

Bu defa, Ak Parti kanadında hangi seçim tarihinin daha iyi sonuç vereceği konusunda çalışmalar yapılıyor. Ak partiye yakınlığıyla bilinen Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok, kaynaklarından aldığı bilgiye göre, seçim tarihinin Haziran ayında değil de, 14 Mayıs tarihinde yapılmasına yönelik önerinin sıklıkla konuşulur hale geldiğini bildirdi.

2023 Genel Seçimleri Ne Zaman Yapılacak?

Olağan koşullarda 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerin, biraz öne çekilmesi daha demokratik bir seçim olabilmesi için iyi bir hamle olabilir. Zira kulislerde, Haziran ayında yazın başlaması, tatil ve seyahatlerin de artmasına yol açıyor. Yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yoğunlaşmadan önce seçimin yapılması, katılım oranının da yükselmesine katkı sağlayacak bir ayrıntı.

Yakın zaman önce yeniden adaylığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın adaylığının tartışılmasının artmasına yönelik olarak, muhalefet tarafında, iktidarın seçimleri öne çekeceği beklentisi bulunuyordu. Sabah Gazetesi yazarı Altınok, bugün yayınladığı yazısında, AKP’ de bulunan kaynaklarıyla bu konuda konuşmalar yaptığını ve seçimin öne çekilmesi konusunda herhangi bir çalışmanın olmadığını belirtti. Yalnızca olağan seçim tarihine çok yakın olan 14 Mayıs tarihinin öne çıktığını, bunun ana nedeninin de Haziran ayında yoğunlaşan seyahatlerin, seçime katılımı düşürmesi endişesi olduğu yönünde.

Erken Seçim Olacak mı?

Sabah Gazetesi yazarı Altınok, " Haziran'da yurt içi ve dışı seyahatlerin arttığını dolaysıyla mümkün olduğunca çok seçmenin katılımını sağlamak üzere böyle bir takvimi tercih ettiklerini söylüyorlar " şeklinde bilgi verdi. Daha önce AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’ in katıldığı bir Televizyon programında, seçimin en erken Nisan ayından sonra olacağı, Haziran yerine Mayıs ayında gerçekleşmesi durumunda bu seçimin erken seçim olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu belirtmişti.