Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Artan enflasyon, Dolar/TL paritesindeki dalgalanma ve uluslararası krizler derken, Türkiye girişimcilerin yanında olmaya devam ediyor. Ülke ekonomisine katma değer kazandıracak projelerden, yeni işletme girişimlerine kadar pek çok alanda devletin geri ödemesiz destek programları bulunuyor. Devlet şimdide Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla yeni girişimcilere prim desteği sunacağını açıkladı. Devletin prim desteğine dair tüm detaylar!

Girişimcilere Bağkur Prim Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından genç girişimcilere yönelik prim desteklerine bir yenisi daha eklendi. Genç girişimcilerin, kendi işinin patronu olmalarını ve projelerini sorunsuz hayata geçirmelerinin desteklenmesi için prim desteği sağlanıyor. Yeni geri ödemesiz genç girişimci desteği programına göre SGK tarafından tüm genç girişimcilere tam 1 yıl süreyle Bağkur prim ödemesi desteği sunulacak. Böylelikle genç girişimciler kuracakları yeni işletmeleri için SGK’ya 1 yıl süreyle prim ödemesi yapmayacak.

Devlet 1 yıl boyunca genç girişimcilerin Bağkur prim ödemelerini karşılayacak.Buna göre 2022 yılı için genç girişimcilere aylık bazda 1.726 TL olarak Bağkur prim tutarı devlet tarafından karşılanacak. Böylelikle 1 yıl sürecek prim desteğiyle 12 ay için toplamda 20.712 TL tutarında bir destek tüm genç girişimcilere sağlanmış olacak.

Devletin Bağkur Prim Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

SGK tarafından genç girişimciler için sunulan Bağkur prim desteği 18 yaşını doldurmuş olan ve 29 yaşını doldurmamış olanlar için sağlanmaktadır. Yaş koşunu yerine getiren tüm genç girişimciler, SGK’dan Bağkur prim desteğini sadece anonim şirket için değil limited ve yanı sıra şahıs şirketi kuruluşları içinde alabilme şansına sahip olabilecek. Dolayısıyla yaş şartını tamamladıktan sonra genç girişimcinin kuracağı şirketin yapısal özellikleri sağlanan Bağkur prim desteği açısından fark oluşturmuyor.

Devlette Bağkur Prim Desteği Nasıl Alınır?

Devletin Bağkur prim desteğinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin öncelikle işletmelerinin bağlı olduğu Vergi Dairesi’ne başvuru yapması gerekiyor. Vergi Dairesi’nden alacağı “Genç Girişimci Olur” belgesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il veya ilçe müdürlüklerine giderek, Bağkur prim desteği için başvurusunu tamamlayabiliyor. Böylelikle şartları uygun olan tüm genç girişimciler devletten 12 ay boyunca Bağkur prim desteği alabilmeye hak kazanır.