Son yıllarda kadın istihdamına yönelik olarak çok geniş teşvik programları sunuluyor. Türkiye’de kayıtlı kadın istihdamının arttırılmasına yönelik yeni bir projede Avrupa Birliği desteğiyle geldi. Avrupa Birliği(AB) ile Türkiye işbirliğinde hayata geçirilen Women Up projesi, kayıtlı kadın istihdamının arttırılmasını hedefliyor. Peki Women Up nedir? Kimler Women Up projesine başvurabilir? Detayları haberimizde!

Women Up Nedir?

Women Up, Türkiye ile Avrupa Birliği(AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen bir kadın girişimcilik ve istihdam teşvik programıdır. AB desteğiyle Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yürütülmektedir. Program kapsamında Türkiye genelinde belirlenen pilot illerde kayıtlı kadın istihdamının arttırılması ve yanı sıra kadın girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor. Hayata geçirilen proje sayesinde kadın istihdamının arttırılması noktasında asgari ücret desteği sağlanıyor.
Women Up projesi, Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Aydın, Denizli, Samsun, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş şehirlerinde destek vermektedir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Women Up Projesi Nasıl Çalışır?

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında Türkiye’de 4.000 kadın işveren, 4.000 kadın istihdam ve 20 ay hibe desteği sağlanmaktadır. Program kapsamında belirli şartlara sahip olan kadın girişimciler, sahip oldukları işletmeye alacakları yeni kadın istihdamı için projeden asgari ücret desteği alıyor. Proje kapsamında kadın girişimcilere yeni kadın istihdamı kapsamında 20 ay boyunca net asgari ücret tutarı kadar hibe verilmektedir.

2022 Women Up hibe desteği 20 ay boyunca aylık 5.150 TL olarak sunulmaktadır. Her ay bir önceki aya ait olan destek ödemesi gerçekleştirilmektedir. Yani toplu olarak 20 aylık bir hibe ödemesi gerçekleştirilmemektedir. Proje kapsamında toplam 25 Milyon Euro mali destek sağlanacağı açıklandı.

Kimler Women Up Başvurusu Yapabilir?

Projeye başvuruda bulunmak ve kadın girişimcilere yönelik sunulan hibe desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Başvuru için gereken ilk şart projenin geçerli olduğu illerde bir işletmeye sahip kadın girişimci olunmasıdır. Bunun yanı sıra Kadın girişimcilerin işletmesini mutlaka 05.03.2012 tarihinden sonra kurmuş olması gerekmektedir. Bu şartlara sahip olan ve proje çerçevesinde söz konusu yeni işletmeye kadın istihdamı sağlaması durumunda hibe desteğinden yararlanabilmektedir.