İŞKUR istihdamın arttırılması, işsizlik oranlarının düşürülmesi konularında, yeni istihdam alanlarının açılmasına ve istihdamın önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik çeşitli projelerle çok yönlü çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda hazırlanmış olan İŞKUR Eğitim Programları, istihdamın önündeki en büyük engel olan deneyim sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Teorik eğitimini aldıkları alanlarda kayıtlı işsizlerin deneyim kazanması, pratikte meslekleri uygulamalı olarak tanımalarını hedefleyen programa, kuruma işsiz olarak kayıtlı olanlar katılabiliyor.

Program süresince uygulamalı eğitime katılan kursiyerler, aynı zamanda günlük olarak harcamalarının karşılığı anlamında ücret alıyorlar. Kursiyer ücretleri, kayıtlı işsizin özellikleri ve konumuna göre değişiklik gösteriyor. Kursiyerlerin bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının olması durumunda, ilave olarak çocuk bakım ödeneği de alabiliyorlar.

İŞKUR Eğitim Programına Kimler Katılabiliyor?

İŞKUR Eğitim programı katılım koşulları arasında ilk olarak kuruma işsiz olarak kayıtlı olmak geliyor. Kursiyer adayının en az 15 yaşını tamamlamış olması, işverenin 1. Dereceden yakını ya da 2. Dereceden hısım veya eşi olmaması da gerekiyor. Kursiyer adayının emekli olmaması, programa katılım tarihinden en az 3 ay öncesinde başvuru yapan işletme de çalışmamış olması da gerekiyor.

Yine programa katılmak isteyen adayının en az 1 ay öncesine kadar herhangi bir sigortaya çalışma priminin yatırılmamış olası da gerekiyor. Adayın İŞKUR iş ve meslek danışmanlığı hizmetinden yararlanmış olması da gerekiyor. Bu koşulları sağlayan ancak öğrenci olan adayların, programa devam etmelerinde herhangi bir engel bulunmaması halinde, programa katılabiliyorlar.

İŞKUR Eğitim Programında Ne Kadar Ödeniyor?

Katılımcıların özelliklerine göre belirlenen ödemeler, programa devam edilen her gün temel alınarak yapılıyor. Buna göre, iş arayan bir kayıtlı işsiz programa devam ettiği sürece, her gün için 163,59 lira ödeme alıyor. Kuruma kayıtlı bir işsiz öğrenci, program süresince her gün olmak üzere 122.69 lira ödeme alıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Kuruma kayıtlı işsiz olan ancak aynı zamanda İşsizlik Ödeneği alan bir vatandaş, programa devam ettiği süre boyunca günlük 82.80 lira ödeme alıyor. Bunun yanında geleceğin mesleği olarak belirlenmiş alanlarda programa devam eden kayıtlı işsiz, günlük 179,59 zaruri gider ödemesi alıyor. Programa katılan kadın kayıtlı işsizlerin, bakmakla yükümlü olduğu 2 ile 5 yaş arası çocukları varsa, her ay için 400 lira ilave bakım desteği ödemesi de yapılıyor.