Tarım ve Orman Bakanlığı görevlileri tarafından yapılan gıda denetimlerinde bazı işyerlerine 1 hafta süre verildi.

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Gıda Denetim Seferberliği’ doğrultusunda Ankara’da bulunan gıda işletmelerine denetimler yapıldı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, yapılan denetimler hakkında birtakım bilgilendirmelerde bulundu. Metin ve beraberindeki ekipler denetimler esnasında gıda ürünlerini gramaj, kalite, hijyen ve fiyat açısından çeşitli denetimlere tabii tutuyor. Eksiği bulunan işletmelere ise eksikliklerini gidermeleri konusunda uyarı yapılırken belirli bir süre de tanınıyor.

İşletmelerden Numuneler Alınıyor

gıda 1

Bakanlık görevlilerinin yapmış olduğu denetimler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Bakan Yardımcısı Metin, denetimler hakkında, "Zaman zaman, 'gıdada huzur operasyonu' diyerek aynı anda bütün ürünlerden işletmelerden numune alınacak" şeklinde bilgi verdi. Metin, yılın 365 günü devam ettirdikleri denetimler konusunda "Ankara’da 371 denetim personelimizle yılın 365 günü Ankara’daki 40 bin gıda işletmesinde yılda yaklaşık 100 bin denetimin dışında bugün özel bir denetim modelini de yürürlüğe koymuş olduk. Bir haftalık süre içinde Türkiye’deki 750 bin gıda işletmesini denetleyeceğiz" dedi. 

Toleransımız Yok!

gıda 2

Bakan Yardımcısı Metin ve beraberindeki ekipler, Keçiören’de bulunan bir unlu mamuller üretim ve satış noktasını incelemeye tabi tuttular. İnceleme esnasında işletmede üretilen ekmeklerden laboratuvara göndermek üzere numune alınırken gramajları da ölçüldü. Tespit edilen eksikliklerle ilgili iş yeri sahibi uyarılarak, tamamlanması için 1 hafta süre verildi. Metin bu uygulamalar esnasında “Dolayısıyla gıda güvenliğine aykırı bir imalat, üretime bizim kesinlikle toleransımız yok. Gerekli müeyyideleri de bu tespitlerin yapılması halinde uyguluyoruz. Bu süre dahlinde tarladan-sofraya bütün gıda zincirindeki işletmeler incelenecek" diye konuştu.