Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yazın yaklaşmasıyla birlikte yaz meyveleri de manav reyonlarındaki yerini almaya başladı. Ancak her yıl olduğu gibi bu yılda ilk hasat yaz meyveleri yüzlerce TL’lik kilogram fiyatlarıyla el yakıyordu. Bu meyvelerden birisi olan kiraz ise 700 TL olan kilogram fiyatını son günlerde 40 TL seviyelerine kadar indirdi. İşte tezgahlardaki güncel kiraz fiyatları!

İlk Hasat Kirazlar 700 TL’ye Satılıyordu

Her yıl olduğu gibi bu yılda yaz meyvelerinin ilk hasat ürünleri fahiş fiyatlarıyla el yakıyordu. Özellikle erik, çilek ve kiraz gibi meyvelerin tezgahlara ilk çıktığı dönemde fiyatlar yüzlerce TL seviyelerinde dolanıyor. 2022’de de Mart ve Nisan aylarında ilk hasadı yapılan kiraz meyvesinin fiyatları tezgahlara 700 TL’den geldi. 700 TL gibi fahiş bir fiyata alıcılarını bekleyen kirazın fiyatları Mayıs ayının gelmesiyle birlikte bollaştı ve bu bollukta doğrudan fiyatlara yansıdı.

Kirazın Kilosu 40 TL ile 80 TL Arasında

Mayıs ayının gelmesiyle birlikte kiraz hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Kiraz ağaçlarından daha fazla ürün elde edilmeye başlanması kiraz bolluğunun yaşanmasına neden oldu. Bu gelişmeler üzerine hem halde  hem de manav reyonlarında 700 TL’den başlayan kiraz fiyatları yüzlerce TL indirim yaşadı ve 100 TL’nin altına indi.

Mayıs ayının ilk haftasında kirazda yeni hasatların gelmesiyle birlikte kirazın kilosu 40 TL’ye kadar indi. Şu anda İstanbul başta olmak üzere tüm illerde tezgahlardaki kirazın kilogram fiyatı 40 TL ile 80 TL arasında değişiyor. Kiraz üreticileri, şu an ki yüksek fiyatlar karşısında dahi kendilerinin kar oranlarının yok denilecek kadar az seviyede olduğuna dikkat çekiyor. Bununla birlikte yeni gelecek hasatlarla birlikte kiraz bolluğunun artmasının doğal olarak fiyatlara da doğrudan yansıyacağını belirtiyorlar.

Kirazın Kilosu 10 Güne 10 TL’ye Düşecek

Üreticiler, yeni hasatların hal ve tezgahlara girmeye başlaması ile birlikte kirazın kilogram fiyatlarının daha da aşağıya ineceğini belirtiyor. Buna göre kirazın kilosunun Mayıs ayının ortalarına gelindiğinde tezgahlarda 10 TL seviyesinde olacağı belirtiliyor. Bu yıl kiraz üretiminde bolluk beklentisinin bulunduğu ve Mayıs ayı ortasında 10 TL’ye kadar düşeceği tahmin edilen kiraz fiyatlarının yaz boyunca 5 TL ile 10 TL arasında seyredebileceği de belirtiliyor.