Türkiye’nin Myanmar Birliği Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Sait Akın, yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bir süre ülkeye gidemiyor. Myanmar’a gideceği zamanı beklerken memleketi Rize’nin Hemşin ilçesi Çamlıtepe Köyü’ne gelen Büyükelçi, burada ailesiyle vakit geçiriyor. Diğer yandan da boş vakitlerinde çalışarak bölgede oluşabilecek sel ve heyelanlar için tedbirler alıyor.

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Myanmar’a Değil Çamlıtepe Köyüne Geldi

ALİ SAİT AKIN 2

Bundan 6 ay önce Dışişleri Bakanlığı tarafından Myanmar Birliği Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne atanan Ali Sait Akın, Myanmar’daki karışıklıklar yüzünden hala görevine başlayamadı. Bu esnada bir süreliğine geldiği köyünde bağ, bahçe düzenlemelerinde anne ve babasına yardım ettiğini söyleyen Akın, "Buradaki iklim çok yağışlı ve arazi eğimli. Son dönemde sürekli sel afetleri oluyor. Burada arazi tehlikeye girdi ve birkaç kez evlerimizi tahliye ettik. Bu yüzden sel sularının araziye akmaması, evlerin çatı sularının ırmaklara kavuşturulması çok önemli. Benim de evin arkasını sağlamlaştırmak gibi birtakım projelerim vardı. Su kanalları açtım, duvarların altında bostanlar vardı, onları söküp yeniledim. Boş vakitlerde çalışıp sel, heyelanlar için tedbir almalıyız. Eskiden dedelerimiz bu işleri yapar, su kanallarını açardı. Biz de yapalım" dedi.

Bölgeden Göçler Tehlike Oluşturuyor

ALİ SAİT 1

Ali Sait Akın, artık özellikle bu bölgelerde bağ bahçe işlerine ve heyelana karşı alınması gereken önlemlere dikkat edilmediğini vurguladı. Buralara sadece yazları 3-4 ay gelinmesi konusunda ise; “İnsanlar artık bu memlekette göçer vaziyette yaşıyor. Kışın gidiyorlar, yazın 3-5 ay geliyorlar. Dolayısıyla bu işlere zaman ayıramıyorlar. Arazinin eğimli, yağmurun da çok olmasından dolayı bu durum da tehlike oluşturuyor. Bu düzenlemeler yapılmalı. Herkes dikkat etmeli ve tedbirini almalı yoksa sel olduğunda sıkışıp kalıyoruz” şeklinde konuştu.