Yaşımız 30’ lara ulaştıktan sonra, yavaş yavaş gözlük kullanmamız zorunlu olmaya başlıyor. Bazılarında bu 40’ lı yaşları bulsa da, gözlük kullanımı neredeyse herkesin bir dönem başvurduğu bir destek. Üzerine çağımızda bilgisayar, akıllı cihazların başında geçirilen süreler dikkate alındığında, gözlük kullanma yaşları daha da geriye gelmeye başladı. Gözlük kullananların en büyük sorunlarından biri, sürekli kullanılan gözlüğün camlarının çiziklerle dolmasıdır. Bu çizikler zamanla görüşümüzüde zorlaştırır. Okuyucularımız için, gözlük camlarında oluşan çiziklerden kurtulma yöntemlerini derledik.

Karbonatlı Su Karışımı

Bir yemek kaşığı karbonatla, aynı oranda suyu karıştırarak elde edeceğiniz macunumsu malzemeyi, iç ve dış olmak üzere gözlük camlarınıza hafifçe ovarak sürün. Ardından bekletmeden hemen yıkayarak mucizeye şahit olun. Karbonat temizlik sırasında birçok konuda kullanılan bir malzemedir. Ancak camlarda gösterdiği etkiler uzun yıllardır bilinir. Gözlük camlarımız için de ideal bir temizleme malzemesidir.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Ekran Temizleme Spreyleri

Gözlük çiziklerini azaltmak ve hatta tamamen yok etmek için, bilgisayar ekranları için temizlik spreylerini kullanmayı deneyin. Çiziklerin onarılması, çiziklerin içerisinde oluşan kirlerin giderilmesinde büyük katkı sağlayacaktır. Bu sayede gözlük camınızın görüşünüzü engellemesinin önüne geçebilir, yeni bir gözlük almak için uğraşmamış olursunuz.

Diş Macunu Yöntemi

Diş macunu, dişlerin yanı sıra, birçok alanda kullanımı olan önemli bir destekleyici üründür. Gözlük camlarında zamanla oluşan çiziklerin, onarılması ve camların düzgün temizlenmesinde de diş macunu önemli bir temizlik aracıdır. Gözlüklerinizin her camına yeterli gördüğünüz oranda diş macunu sıkmalısınız. Ardından ortasından başlayarak, camlarınızın içinden dışına doğru hafifçe yayarak diş macununu bir süre yaymanız gerekiyor. Son olarak bir kısa süre bekledikten sonra, pamuk ya da gözlük mendiliyle macunu silin. Gerekirse, yani çizikler çok derinse, işlemi birden fazla uygulayabilirsiniz. Camın her iki yönüne de aynı uygulamayı yaparak, oluşan etkiye şaşırabilirsiniz. Çiziklerin büyük oranda onarılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Balmumu ile Temizlik

Sadece hanımların tüylerini almak için kullanıldığını düşündüğümüz, bal mumu, özellikle camların temizliğinde olağanüstü etkilidir. Üstelik çokça basit bir yöntemdir. Bir miktar bal mumunu alarak, çizik camların üzerine eriyip dağılana kadar sürerek yedirin. Sürüşü dairesel olarak gerçekleştirin. Tüm çiziklere sürüldüğünden emin olduktan sonra, temizleyebilirsiniz. Çiziklerin büyük oranda azaldığını göreceksiniz.

Karbonat ve Sirke Karışımı

Camlarda daha derin çiziler varsa, su yerine karbonatla sirkeyi karıştırarak daha etkili bir temizleme aracı oluşturabilirsiniz. Bir yemek kaşığı sirke içerisine, bir yemek kaşığı karbonat ekleyerek macunumsu kıvamlı malzemeyi, hazırlayın. Gözlük camlarına yavaş hareketlerle uyguladıktan hemen sonra, suyla yıkayarak temizleyin.

Bulaşık Deterjanı Kullanın

Az bilinen bu yöntemde, bulaşık deterjanı, çiziklerin onarılması ve derinlemesine temizlenmesinde büyük fayda sağlar. Biraz bulaşık deterjanını gözlük camlarına dökerek, suyla karıştırmadan önce, çiziklerin yoğun olduğu bölgelere dairesel masaj yaparak yedirin.