Salgının ardından dünya genelinde en büyük ekonomiler bile, hem salgın sırasında ki benzeri olmayan ekonomik yıkımın etkileriyle uğraşmak zorunda kaldılar, hem de artan enflasyonu baskılamaya çalışmaya başladılar. Dünyanın en büyük ekonomileri ağır enflasyon baskısı altında kalırken, bu durumdan ülkemizde son sürat etkileniyor. Ancak ABD tarafından artan enflasyonun kontrol altına alınması için uygulanan doların güçlendirilmesi çalışmaları, doların öngörülemeyen bir şekilde yükselmesine neden oluyor ve bu durum tüm dünya piyasalarını da etkiliyor.

Enflasyon baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalan Almanya, İngiltere gibi büyük ekonomiler, doların baskısıyla da ayrıca mücadele etmeye çalışıyor. İçerisinde bulunduğumuz bu kaos ve kırılgan ekonomimiz, TL’ nin dolar karşısından iyi ce güçsüzleşmesine neden oluyor. Dünyadaki diğer dövizler, doların baskısı altında kalarak düşüş gösterince, TL çok daha fazla değer kaybetmeye de devam ediyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Haftalık Dolar Tahminleri

Dolar şu anda 17.80 ile 17.70 arasında değişen oranlarda işlem görüyor. Bu şu ana kadar TL karşısında ulaştığı en yüksek seviyelerden biri. Aynı zamanda FED tarafından açıklanan faiz yükseltme karaları nedeniyle, dolar öngörülemez bir şekilde güçlenmeye de devam ediyor. Buna karşın TL kur politikasında eleştirilen faiz arttırmama kararı, TL’ yi dolar karşısından iyice kırılgan bir hale getiriyor. Dolayısıyla 17.80 direnç noktasının kırılması, 19 liraya kadar kısa süre içerisinde yükselişe neden olacak gibi görünüyor.

Piyasa uzmanları tarafından önümüzdeki hafta veya en geç bir sonraki hafta 19 lira seviyesinin aşılması öngörüsü yapılıyor. Buna karşın Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar ve Buğday krizinin çözümü ya da daha başka bir sürpriz gelişme, doların artı ya da eksi yönde çok güçlü zikzaklar oluşturabileceği riski her zaman bulunuyor.

Haftalık Altın Tahminleri

Altın Uzun süredir doların güçlendirilmesi için yapılan çalışmaların etkisiyle baskı altında kalmayı sürdürüyor. Olması gereken fiyatların çok altında olan altının Ons fiyatı 1.727 dolar seviyesinde işlem görüyor. En küçük bir boşluk bulduğunda altının süratle 2.000 doların üzerine çıkması beklentisi, neredeyse 8 aydır devam ediyor. Buna karşın doların güçlü duruşu da altını baskılamaya devam ediyor. Doların yükselmeye devam ediyor olması, altının sadece küçük hareketlilikler yapacağı yönünde bir öngörü oluşturuyor.