Yaz mevsimi geldi, güneş ışınlarının zararlı etkileri iyiden iyiye hissedilmeye başladı. Bu etkiler, ozon tabakasında meydana gelen deformasyonlar nedeniyle daha da tehlikeli bir hal aldı. Her ne kadar D vitamininin vücutta aktive olması için güneş ışığına ihtiyaç duysak da, zararlı etkilerinden korunmak için bir takım önlemler almak şart oldu.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı alınabilecek önlemlerin başında, bu yaz da ilk sırada güneş kremleri yer aldı. Ancak güneş kremi seçmek de ciddi bir mesele haline geldİ. Çünkü bilinçsizce seçilen ve kullanılan güneş kremlerinin güneşe karşı koruma sağlamadığı ortaya çıktı. Peki doğru güneş kremi nasıl seçilir? Güneş kremi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Cilt Tipinize Uygun Güneş Kremi Seçin

Doğru bir koruma sağlaması için güneş kremini almadan önce cilt tipinizi analiz etmeniz çok önemli. Kuru ya da yağlı ciltler için farklı özellikteki güneş kremleri kullanılmalı. Eğer cildiniz kuruysa nemlendirici bazlı bir krem, cildiniz yağlıysa su bazlı bir krem tercih etmeniz cildiniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Krem İçeriğini İyice İnceleyin

Güneşin zararlı ışınları olan UVB ve UVA’ya karşı koruma içeren yani “geniş spektrumlu” olarak adlandırılan kremler çok daha etkili koruma sağlar. UVA, güneş yanıklarına ve ciltte renk değişimlerine neden olurken UVB ise cilt kanserinin oluşumunu tetikler. Bu nedenle güneş kremi alırken içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunan kremler tercih edin. Bu ürünler UVA ve UVB karşısında kusursuz koruma sağlar.

Koruma Faktörünü Doğru Belirleyin

Güneş kremi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise SPF değeri yani koruma faktörüdür. Koruma faktörü, kremin güneş ışınlarından ne kadar fazla değil, ne kadar uzun süre koruyacağını belirtir. Örneğin 30 faktörlük bir güneş kremi, yaklaşık 100-150 dakika koruma sağlar. Bu değer arttıkça, koruma süresi de uzar. Bu nedenle güneşte kalacağınız süreye uygun krem seçmek, cildinizi korumaya yardımcı olacaktır.

Kremlerin Üretim Tarihlerine Dikkat Edin

Güneş Kremleri rafta beklerken içeriğindeki koruma bileşenlerinin etkisi azalır. Bu nedenle krem alırken mümkün olduğunca yeni tarihlileri seçmelisiniz. Böylece raf ömrünü doldurmadığından emin olarak güvenle kullanabilirsiniz.