Yaz aylarının gelmesiyle birlikte  hepimiz için en büyük sorunların başında güneş lekeleri geliyor. Yaz boyunca deniz, kum, güneş derken saatler boyunca güneşe maruz kalıyor olmak bir şekilde cildimizde istenmeyen güneş lekelerinin oluşmasına neden oluyor. Hem cilt sağlığımız için olumsuzlukları olan hem de estetik açıdan istemediğimiz görünümlere neden olan güneş lekeleri ile mücadele etmeninse elbette bazı yolları bulunuyor. Bu yollardan birisi de yüzünüz için uygulayabileceğiniz birtakım maskeler. İşte sizler için güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlayan cilt maskesi tarifleri ve uygulama yöntemleri!

Karbonat Maskesi

Cildimizde güneşten kaynaklı oluşan güneş lekelerini engellemenin ya da oluşan lekeleri hafifleten maskelerden birisi karbonat maskesi. Karbonatın beyazlatıcı etkisi sayesinde cildinizde güneş kaynaklı oluşan kahverengi lekelerden kurtulabilir ve hatta cildinizi birkaç ton açabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat

Bu malzemeleri hazırladıktan sonra küçük bir kase içerisinde karbonat ve yoğurdu iyice karıştırdıktan sonra bu karışımı cildinizdeki lekelerin üzerine yedirerek sürün. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca beklettikten sonra cildinizi bol suyla durulayın ve bu işlemi haftada bir kez, birkaç ay düzenli olarak uygulayın.

Bal Maskesi

Yine güneş lekeleri için uygulayabileceğiniz bir diğer maske de bal maskesi. Bal maskesi sayesinde ayrıca cildinizi nemlendirebilir ve hatta cildinizin daha ışıltılı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan maskeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı su
  • 1 adet limon suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle cildinizi güzelce temizleyin ve akabinde toz şekeri, içme suyunu ve yarım limon suyunu bir kapta güzelce karıştırın. Sonrasında karışımı cildinizdeki lekelerin olduğu bölgelere uygulayın ve 5 dakika bekleyerek durulayın. Cildinizi durulayıp karışımdan arındırdıktan sonra yine yarım limon suyunu ve balı karıştırın ve karışımı temiz bir pamukla tüm cildinize sürün. Yaklaşık olarak 20 dakika bekledikten sonra cildinizi durulayın. Ancak bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamanız önemli. Eğer maskeyi gündüz uygular ve güneşe çıkarsanız cildinizde güneş lekesi oluşumuna neden olabilirsiniz.