Yaz aylarının gelmesiyle beraber vücudumuzda ve özellikle de yüzümüzde oluşan güneş lekeleri hepimizin ortak problemi. Uzun süre boyunca korumasız olarak güneşe maruz kalınması sonucunda ortaya çıkan güneş lekeleri daha çok burun, yanaklar, alın, dudak üstü ve boyun bölgelerinde meydana geliyor. Fakat bu lekelerden kurtulmak imkansız değil. Eğer siz de yaz aylarında oluşan güneş lekelerinizden şikayetçiyseniz evde bazı yöntemlerle çok kolay bir şekilde bu lekelerden kurtulabilirsiniz. İşte güneş lekelerinden kurtulmanızı sağlayan bazı yöntemler ve uygulama şekilleri!

Limon Suyu

Güneş lekelerinden kurtulmak için yararlanabileceğiniz malzemelerin başında mutfaklarımızdan eksik olmayan limon geliyor. Limon içeriğindeki asit sayesinde cildinizdeki ölü derilerden kurtulurken aynı zamanda cildinizdeki koyu bölgelerin rengini de açabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekense oldukça basit. Söz konusu lekelerden kurtulmak için limonun suyunu güneş lekelerinizin olduğu yerlere sürerek 20 dakika kadar bekletin. Ardından limon sürmüş olduğunu bölgeyi güzelce yıkayın. Ancak bu uygulamayı yaptığınız esnada asla güneşle temas etmemelisiniz. Bu nedenle güneş lekelerinizden kurtulmak için limon suyunu gece uygulamanız daha rahat olabilir.

Elma Sirkesi

Cildinizdeki lekelerden kurtulmanızı sağlayan bir diğer malzeme ise elma sirkesi. Gerek güneş gerekse yaşlılık lekelerine karşı size yardımcı olacak elma sirkesini de bu amaçla kullanabilirsiniz. Bunun için yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırdıktan sonra pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Fakat yine bu karışımı da kullandıktan sonra güneşe çıkmamanız gerekiyor. Ayrıca eğer hassas bir cilt tipine sahipseniz cildinizde kızarmalara neden olabileceğinden dolayı bu yöntemden uzak durmalısınız.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Yeşil Çay

Güneş lekeleri için bir önemli doğal yöntem ise cildinize yeşil çay uygulamak. Antioksidan özelliği bulunan yeşil çaya bir pamuk batırarak yüzündeki lekeleri silebilirsiniz. Bu yöntemi günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Güneş Lekelerine Karşı Maske

Güneş lekelerine karşı uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise maske. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat ve
  • Yarım çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra yoğurdun içine karbonat ve limon suyunu ekledikten sonra maskeyi göz çevrenize dikkat ederek yüzünüze uygulayın ve 15 dakika kadar bu şekilde bekletin. Ardından yüzünüzü bol suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez yüzünüze uygulayabilirsiniz. Fakat yine cilt hassasiyeti olanların maskeyi uygulamaması ya da doktoruna danışmaları gerekir.