Bütün kış yaz gelsin diye bekledikten sonra yaz ayları geldiğinde de bu kez güneşten korunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunun için de tabii ki ilk aklımıza gelen yöntemlerin başın güneş kremleri geliyor. Fakat güneş kremlerini gerek pahalılığı nedeniyle gerekse de kimyasal içerik nedeniyle kullanmak istemeyenler için hem doğal hem de ucuz yöntemler var. İşte sizin için sıcak günlerde güneşten korunmanın doğal ve ucuz yolları!

Evde Güneş Kremi Yapımı

Eğer kozmetik ürünler kullanmak istemiyor ve piyasadaki güneş kremlerine tonlarca para ödemek istemiyorsanız işte sizin için evde yapabileceğiniz bir güneş kremi tarifi. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

  • Yarım su bardağı tatlı badem yağı
  • ¼ su bardağı Hindistan cevizi yağı
  • ¼ su bardağı bal mumu
  • 1 adet E vitamini kapsülü
  • 2 yemek kaşığı çinko oksit
  • 10 damla lavanta yağı

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle, balmumunu geniş bir kase içerisinde benmari usulü eritelim. Ardından içine tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı ve E vitaminini ekleyelim. Tüm bu malzemeleri temiz tahta bir kaşık yardımıyla güzelce karıştıralım. Sonrasında içine çinko oksiti ekleyerek tüm malzemeleri mikserin en düşük ayarı ile beyaz ve kıvamlı bir hale gelene kadar karıştıralım. Karışımımızı soğuturken de karıştırmaya devam edelim. Kremimiz soğuduktan sonra temiz bir kavanoza koyup serin bir yerde ya da buzdolabınızda saklayabilirsiniz.

Havuç Yağı

Güneşten korunmanın bir diğer yolu ise doğal yağlardan faydalanmak. Bu yağlardan birisi de havuç yağı. Havuç yağını cildinize yedirerek cildinizi güneşlenmeye bağlı leke oluşumuna karşı koruyabilirsiniz. Fakat bronzlaştırıcı kullanmayan hassas cilde sahip kişilerin havuç yağı kullanmaları tavsiye edilmez.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Yeşil Çay

Sevilen bitki çaylarından birisi olan yeşil çay cildimizi güneşin etkilerine karşı da koruyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey yeşil çayınızı demlemek. Ardından yeşil çayınızın sulu çay kısmını içmek için bir kenara ayırın. Yapraklarını ise bal ve birkaç damla limon suyu ile karıştırarak cildinize maske olarak uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra temiz suyla hafifçe yıkayın. Özellikle yüzünüz güneşe çok maruz kalıyorsa bu yöntemi cildiniz için koruyucu ve nemlendirici bir maske olarak kullanabilirsiniz.