Piyasaya sunulan sağlıksız ürünler halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Gıdadan kozmetiğe pek çok alanda piyasada dolaşımda olan bu ürünler sürekli denetimlere rağmen piyasaya sızmaya ve insanların hayatıyla oynamaya devam ediyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerçekleştirilen son üç aylık denetimlerde 371 kozmetik ürününden tam 302'sinin uygunsuz ve güvencesiz olduğu tespit edildi. İşte detaylar!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Denetimlerde Korkunç Manzara

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından gerçekleştirilen son üç aylık denetimde, 371 kozmetik ürününden tam 302'sinin uygunsuz ve güvencesiz olduğu tespit edildi. Söz konusu 371 üründen 295'inin teknik düzenlemeye aykırı, 7'sinin de güvensiz olduğu belirlendi. Ürünlerden yalnızca güvensiz olanlar bakanlık tarafından açıklanırken, ürünleri  piyasaya süren şirketler hakkında 813 bin TL tutarında ceza kesildi. Bununla birlikte üreticisi belirli olmayan ya da kaçak olduğu tespit edilen 6 bin 937 şişe parfüm de imha edildi.

Yetkililer Uyardı

Sağlık Bakanlığı Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan, 2022 yılı üçüncü üç aylık dönem (Temmuz-Ağustos-Eylül) kozmetik ürünlerin piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonrasında teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edildi. Bu şekilde tespit edilen ürünler için idari para cezası, geri çekme ve imha gibi idari yaptırımlar uygulandı. Denetimler konusunda öncelikle piyasadaki bildirimsiz ürünlerin tespitine ilişkin denetimler gerçekleştirildi. Piyasada gerçekleştirilen etkin denetimler sonucunda 295 teknik düzenlemeye aykırı ürün tespiti yapıldı. Bununla birlikte yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre;
  • Denetlenen kozmetik ürün sayısı: 371
  • Teknik düzenlemeye uygun ürün sayısı: 69
  • Teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısı: 295
  • Güvensiz ürün sayısı: 7
  • Teknik düzenlemeye aykırılık ve güvensizlik gerekçesi ile uygulanan toplam para cezası: 773.584 TL
  • Mevzuat çerçevesinde verilen diğer para cezası: 40.000 TL
  • Toplam para cezası: 813.584 TL

Mahkemeler/Savcılıklar, Emniyet/kolluk kuvvetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda sahte/kaçak ya da taklit olduğu belirlenen 6.937 adet parfüm ve deodorant 5324 sayılı Kozmetik Kanunu gereğince güvensiz ürün kapsamına alındı. Bu ürünler üreticisi belli olmadığından dolayı ürünler için imha işlemi uygulandı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise kozmetik ürün kullanıcılarını bu konu hakkında özellikle uyardı.