Gerek kahvaltılarda gerekse yemek sonralarında ya da dost sohbetlerinde mutlaka aradığımız içeceklerin başında çay geliyor. Yeme içme kültürümüz içerisinde oldukça önemli bir yeri olan çayın belki de bize yarattığı tek ve en önemli problem döküldüğü zaman bıraktığı leke. Ama yine de üzülmenize ve sırf bu nedenden dolayı çaydan vazgeçmenize hiç gerek yok. Çünkü bu yazımızda sizler için çay lekesine oldukça pratik çözümler getirecek olan yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte çay lekesine çözümler!

Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor! Sadece 2 Yufka Kullanarak 32 Tane Börek Yapıyoruz, Az Malzemeyle Bir Tepsi Börek Çıkıyor!

Kabartma Tozu İle Çay Lekesinden Kurtulun

Çay lekelerinden kurtulmak için pratik yöntemlerden birisi kabartma tozu. Kabartma tozunu çayın döküldüğü yere kağıt havlu yardımıyla baskı uygulayabilir ardından da nemli bir bezle dökülen yeri güzelce silebilirsiniz. Son olarak bu alanı soğuk su ile yeniden sildikten sonra çay lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Limon ile Çay Lekesinden Kurtulun

Evinizde bir eşyanın üzerine ya da kıyafetinize çay döküldüğü zaman erken müdahale etmeniz lekenin kalıcı olmaması için oldukça önemli. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda çayın döküldüğü bölgeye doğrudan doğruya limon suyu dökerek bir bez yardımıyla sildikten sonra sade su ile durulayalım. Böylelikle çay lekesinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Karbonat ile Çay Lekesinden Kurtulun

Her derde deva karbonat sayesinde çay lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bunun için 1 paket karbonatı bir çay bardağına boşalttıktan sonra 1 fincan kadar sıcak su ile karıştıralım. Ardından çayın döküldüğü bölgeye uygulayarak temiz bir bez yardımıyla bu alanı kurulayalım.

Arap Sabunu ile Çay Lekesinden Kurtulun

Yine birçok alanın temizliğinde kullandığımız arap sabunu da çay lekelerinin yok edilmesinde birebir. Bunun için yapmanız gereken çayın döküldüğü alana öncelikle bir kağıt havlu sererek fazla çayı almak. Ardından bir miktar arap sabununu çayın döküldüğü alana yedirip 10 - 15 dakika kadar bekledikten sonra ince bir bez yardımıyla o bölgeyi silelim.

Beyaz Sabun ile Çay Lekesinden Kurtulun

Yine çay lekelerinden kurtulmanın bir diğer yolu da beyaz sabundan yararlanmak. Bunun için çay lekesinin olduğu yere nemli bir bez yardımıyla beyaz sabunu sürelim ve yarım saat bekledikten sonra temiz bir bez ve ılık su ile alanı ovalayarak temizleyelim.