Evimizin işlevsel olduğu kadar dekoratif olarak da oldukça önemli parçalarından birisi olan halılarımızın temizliği ise son derece hassas bir konu. Özellikle sağlık açısından belirli aralıklarla mutlaka temizlenmesi gereken halıların temizliği ise büyüklükleri nedeniyle öyle kolay olamayabiliyor. Halıya yapışan tozlar, üzerinde meydana gelen lekeler ayrıca halımızda kötü bir görüntüye de neden oluyor. Peki tüm bunlardan kurtulmak için halınızı nasıl pratik bir şekilde temizleyebileceğinizi merak ediyorsanız işte sizin için kolay halı temizleme yöntemleri!

Önce Süpürelim

Halımızı temizlemeye başlamadan yapmamız gereken ilk adım elektrikli süpürge yardımıyla güzel bir şekilde süpürmek ve üzerindeki büyük çöplerin temizlenmesini sağlamak. Çünkü her zaman ayak altında olan  halılarımızın üzerinde birçok kir, toz, saç veya evcil hayvanınız varsa onun tüyleri bulunur. Tüm bunları öncelikle elektrik süpürgemiz yardımıyla temizlememiz gerekir. Silme ya da yıkama işlemine ise bu adımdan sonra başlamalıyız.

Lekeleri Yok Edelim

Halımızı elektrikli süpürge yardımıyla güzelce süpürdükten sonra sıra geldi lekelere odaklanmaya. Bu aşamada halımızda bulunan lekeye durumuna göre müdahale etmemiz gerekir. Bunun için halı şampuanları ve deterjanlarından yardım alabilirsiniz. Ama bunun dışında eğer halınıza sakız yapışmış ve bu şekilde bir sakız lekesi bulunuyorsa o bölgeye buz sürerek lekenin sertleşmesini sağlayabilirsiniz. bu şekilde o bölgenin temizliği daha kolay yapılacaktır. Eğer halınızda kokusu olan lekeler varsa bu durumda da eşit miktarda ılık su ve sirkeyi karıştırarak lekenin üzerine bezinizle sürebilirsiniz.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Sıra Derin Temizlikte

Halınızı süpürdünüz, lekelere odaklandınız ve şimdi ise sıra derin temizliğe odaklanmakta. Bunun için tabi ki halınızın rengi ve yapısı da oldukça önemli. Eğer halınız soluk veya nötr bir renge sahipse burada derin bir temizlik yapmanız gerekebilir. Özellikle açık renkli halılarda leke kendisini doğrudan doğruya göstereceği için bu aşama oldukça önemli olacaktır. Bunun için halınızın yüzeyini orlon bir bez ve beyaz sabunla birlikte silebilirsiniz. Bunun ardından ise ılık su dolu bir kovaya sirke koyarak halınızı ikinci kez durulama amaçlı bir kez daha silebilirsiniz. Ya da piyasada satılan halı şampuanlarından destek alabilirsiniz.