Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev sahibi olmanın önemi her geçen gün artıyor. Pandemi süreci de gösterdi ki, işsiz veya parasız kaldığımız anlarda ev kirası ödemek en külfetli ihtiyaçlarımızdan biri haline geliyor. Bu süreçte kendine ait bir evi olanlar maddi zorluklar yaşasa da ev kirası ödemek zorunda olmadığı için rahat ediyor. Durum böyle olunca da evi olmayan herkes en uygun koşullarla ev sahibi olmanın yollarını araştırıyor.

Halkbank Elindeki Evleri Çok Ucuza Satıyor

halkbank 1-3

Bu noktada da halka destek Halkbank'tan geliyor. Halkbank elindeki evleri piyasa fiyatının yarısına satışa sunuyor. Örneğin Diyarbakır'da 158 m² ev, sadece 160 bin TL'ye satılıyor. Halkbank'ın fırsatları bununla da sınırlı kalmıyor, İstanbul'da 100 m² üzerindeki evler de 200 bin TL'den başlıyor.

Halkbank'ın elindeki evleri ucuza satmasının sebeplerinden ilki, diğer bankalar gibi Halkbank'ın da KDV mükellefi sayılmaması oluyor. KDV ödemekle yükümlü olmayan Halkbank, müşterilerine de bu KDV yükünü yansıtmıyor. Buna ek olarak bankaların kanun gereği farklı alanlarda ticari faaliyet gösterememesi de onları ellerindeki evleri bir an önce satmaya zorluyor. Durum böyle olunca Halkbank tarafından satılan evler neredeyse piyasa fiyatının yarısına düşüyor.

Halkbank'tan Gayrimenkul Almak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

HALKBANK 1-2

Halkbank, icra yoluyla aldığı evleri, kendi gayrimenkul satış sistemi üzerinden satışa çıkarıyor. Bu evleri alabilmek için öncelikle siteye göz atarak almak istediğiniz evi belirlemeniz gerekiyor. Sonra ise en yakın Halkbank şubesine giderek almak isteğiniz evin, eksper raporuyla belirlenen muhammen bedelinin belli bir oranında teminat yatırmanız gerekiyor.

Teminatı yatırdıktan sonra, alıcı adayının cep telefonuna, Halkbank gayrimenkul satış sistemine giriş yapmasını sağlayacak bir şifre geliyor ve bu şifre ile söz konusu eve teklif verilebiliyor. Gayrimenkul, banka tarafından belirlenen süre boyunca tekliflere açık kalıyor. Süre bitmeden önceki son yarım saat içerisinde yeni bir teklif gelirse, teklif süresi otomatik olarak yarım saat daha uzuyor. Yeni bir teklif gelmezse de ihale sona eriyor. İhale  süresi sonunda en yüksek teklifi veren kişi evi almaya hak kazanıyor. Evi alamayanların ödedikleri teminatlar ise kişilere iade ediliyor.