Araba almak isteyenlerin yüzünü güldürecek haber geldi: Halkbank elindeki araçları piyasa fiyatının çok altında satışa çıkardı!

Bankalar yüklü miktarlarda kredi vermek için zaman zaman teminat isterler. Bu, kredi kullanacak kişinin kendisine ait bir taşınmazı veya  aracı bankaya rehin olarak vermesi anlamına gelir. Teminat gösterilen gayrimenkul ya da araç üzerine banka tarafından rehin tesis edilir. Bu da kredi vadesi sonlanana dek bankanın o mala ait satış hakkına sahip olması demektir.

Kredi ödemelerinin sorunsuz tamamlanması durumunda rehin kaldırılır. Ödemelerde aksama olması durumunda ise, yasal süre tamamlandıktan sonra söz konusu teminata ilişkin satış işlemleri başlatılır. Çünkü bankalar ellerindeki ev ve araçları kısa sürede elden çıkarmalıdır. 2 yıl içerisinde satışını gerçekleştiremedikleri ev ve araçlar, banka tarafından sermaye olarak kaydedilmek zorunda kalır. Bu da batık kredilere çözüm olamaz.

Bankalar Tarafından Satışa Çıkarılan Araçlar Piyasanın Altında Fiyatlandırılırziraat araç

Bankalardan kullanılan taşıt kredilerinde de krediye konu taşıt üzerine rehin konur. Vade süresi tamamlanıp da borç ödenemediği zamanda bu araç banka tarafından uygun fiyatla satışa çıkarılır. Uygun fiyatlı olmasının sebebi ise bankaların KDV mükellefi olmayışıdır.

KDV'den muaf olan bankalar bu yükü müşterilerine de yansıtmazlar. Bu sebeple bankalardan araç almak, bir hayli ekonomik olur. Elindeki araçları piyasa fiyatının çok daha altında satan bankalar listesinin başında ise halkı bankası Halkbank yer alır.

Halkbank da Elindeki Araçları Uygun Fiyatla Satan Bankalar Arasında Yer Alıyor!

halkbank 1-3

Halkbank, rehin yoluyla satış hakkını elde ettiği araçları piyasa fiyatının çok daha altında satışa çıkarıyor. KDV'den muaf olması ve elindeki araçları kısa sürede nakite çevirmesi gerekliliğinden, Halkbank tarafından satışa sunulan araçlar piyasa fiyatının neredeyse yarısı oluyor. Her araç için ekspertiz sonucu bir değer belirleniyor. Bu tutar, o aracın muhammen bedeli oluyor.

Halkbank elindeki araçları kendi internet sitesi üzerinden, teklif usulüyle satışa sunuyor. Beğendiğiniz bir araca teklif verebilmek için öncelikle en yakın Halkbank şubesine giderek o aracın muhammen bedelinin %3'ü oranında teminat yatırmanız gerekiyor. Sonrasında sisteme giriş yaparak teklif vermeniz yeterli oluyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Araçlar, banka tarafından belirlenen süre boyunca tekliflere açık kalıyor. Bu sürenin sonunda, en yüksek teklifi veren kişi aracı almaya hak kazanıyor. Böylece vatandaş piyasa fiyatının yarısına araç sahibi olmanın keyfini sürüyor.