Sizin ya da çocuklarınızın canı hamburger istediğinde köftesinden ekmeğine her malzemesini kendiniz yapmak istiyorsanız işte sizin için harika bir hamburger ekmeği tarifi! Bu tarif sayesinde mis gibi ekmeklerinizi arzuladığınız hijyen ortamında yaparak içiniz rahat bir şekilde hamburgerlerinizi servis edebilirsiniz. İşte sizin için artık dışarıdan hamburger almayı sonlandıracak olan hamburger ekmeği tarifi ve yapım aşamaları!

Hamburger Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler

Hamburgeri kim sevmez ki! Ama kimimiz fast food restoranlar konusundaki hassasiyetlerimiz yüzünden kimimizse dışarıdan yemek konusundaki hassasiyetlerimiz yüzünden hamburger konusunda biraz mesafeli kalabiliyoruz. Peki ama o leziz mi leziz hamburgerlerin ekmeklerini de kendimiz yapabiliyorsak? İşte o zaman iş değişir dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse 8 adet çıkacak şekilde bir tarif için öncelikle ihtiyacımız olan malzemelerimizi sıralayalım:

  • 2 su bardağı ılık su,
  • 1 paket instant maya,
  • 1 yemek kaşığı kadar şeker,
  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz,
  • 4 - 4,5 su bardağı kadar un,
  • Ekmeklerin üzeri için de bir yumurta sarısı ve susam.

Hamburger Ekmeği Yapımı

Tüm bu malzemelerimizi güzelce hazırladıktan sonra sıra geldi hamburger ekmeklerimizin yapımına başlamaya. Bunun için öncelikle derin bir karıştırma kabının içerisine su, şeker ve instant mayamızı koyarak bu üç malzemeyi karıştırmaya başlayalım. Ardından bu karışımın içerisine yavaş yavaş unumuzu ekleyerek yoğurma işlemimize başlayalım. Sonrasında yoğurmaya başladığımız hamura unun yarısını ekledikten sonra tuzu da ekleyerek yoğurmaya devam edelim. Ve unun geri kalanını da yavaş yavaş ilave etmeye başlayalım. Ölçümüz kadar unu ekledikten sonra elastik kıvamlı bir hamur elde edene kadar hamurumuzu yoğurmaya devam edelim. Bu kıvama gelen hamuru top yapıp üzerini streç filmle örttükten sonra yaklaşık olarak 45 dakika ile 1 saat arasında dinlendirelim. Dinlenen hamurumuzu yeniden yoğurup sekiz parçaya bölelim bu parçaları elimizde yuvarlayarak hamburger ekmeği şeklini verdikten sonra içine yağlı kağıt sermiş olduğumuz fırın tepsisine sıralayalım. Son olarak ekmeklerin üzerinin örterek bir 15 - 20 dakika daha dinlendirelim. Dinlenen ekmeklerimizin üzerine yumurta sarısı sürdükten sonra susam serpip önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında ekmeklerin üstleri kızarana kadar pişirelim. İşte hamburger ekmekleriniz hazır.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Şimdiden afiyet olsun!