Türk mutfağının vazgeçilmez menülerinden birisi olan hamur işi, hepimizin severek yediği ve sık sık da tükettiği lezzetler arasında yer alıyor. Ancak özellikle de kızartılarak yapılan hamurun gerek kalorisi yükselirken gerekse de yağ çekmesinden kaynaklı lezzeti bozulabiliyor. Bu nedenle hem daha lezzeti hem de daha sağlıklı hamur kızartması yapabilmek için bir şekilde hamurunuzun çok fazla yağ çekmemesine özen göstermeniz gerekir. Peki ama yağ çekmeyen hamur kızartması mümkün mü? İşte sizler için yağ çekmeden hamur kızartması yapmanın püf noktaları ve yapım aşamaları!

Hamur Kızartması İçin Gerekli Malzemeler

Yağ çekmeyen hamur kızartması yapmaya başlamadan önce bunun için gerekli malzemelerimizi hazırlayarak işe başlayalım. Hamur kızartması için gerekli olan malzemelerimiz şu şekilde:
Hamuru için gerekli malzemeler:

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı soda
  • 1 adet yumurta
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 3,5 su bardağı un

Kızartmak için;

  • 1 su bardağı sıvı yağ

Kızartma Tarifi

Yağ çekmeyen hamur kızartması tarifimiz için gerekli olan malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra geldi tarifimizi uygulamaya. Bunun için öncelikle yumurta, soda ve yoğurdu bir kaba aktaralım ve tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpalım. Ardından karışımın içerisine kabartma tozu ve tuzu da ekledikten sonra üzerine azar azar un ilave edelim. Tüm bunları ekledikten sonra karışımı elimizle yoğurmaya başlayalım.

Hamurumuzun ele yapışmayan bir kıvam alması son derece önemli. Bu aşamaya gelene kadar hamuru yoğurmaya devam edelim ve hamurdan orta büyüklükte bezeler yapalım. Ardından hafifçe unlanmış olan tezgahın üzerinde bezeleri yaklaşık olarak 2 cm kalınlığında olacak şekilde merdane yardımıyla açalım. Sonra açmış olduğumuz hamuru kare kare kestikten sonra diğer yandan da kızartma tavamızı ve yağımızı hazırlayalım. Kızartma tenceremize yeteri miktarda yağ koyduktan sonra hamurları kızgın yağda kızartmaya başlayalım. Ancak burada en çok dikkat etmemiz gereken unsur yağın yeteri miktarda kızarmış olması. Aksi takdirde hamurunuz yağ çekecektir. Son olarak kızaran hamurları yağdan çıkaralım ve fazlalık yağlarını güzelce kağıt havlu ile süzdürelim. Hamurunuzu sıcak sıcak servis edebilirsiniz.