Çocukların da biz yetişkinlerin de bayılarak yediği ve her gün olsa her gün isteyeceği yiyeceklerden birisi olan pizzayı fast food restoranlardan almak yerine evde kendiniz yapmak istemez misiniz? Bugün vereceğimiz bir tarifle hem kendiniz hem de çocuklarınız için sağlıklı olduğu kadar besleyici bir pizza yapabilir ve pizzanızı gönül rahatlığıyla çocuklarınıza yedirebilirsiniz. Bu tariften sonra çocuklarınız bile bir daha dışarıdan pizza sipariş etmenizi istemeyecek. Pratik olduğu kadar lezzetiyle de sizi büyüleyecek olan patatesli pizza tarifimizle evde harikalar yaratabilirsiniz. İşte sizin için patatesli pizza tarifi için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve tarife ilişkin püf noktaları!

Patates Pizzası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Patatesli pizza tarifimizin uygulama aşamalarına başlamadan önce tarifimiz için gerekli olan malzemelerimizi hazırlamakta fayda var. Bu harika tarif için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!
  • 3 adet patates
  • 2 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay pul biber
  • 1 çay bardağı rendelenmiş kaşar

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık patatesli pizza tarifimizin yapım aşamalarına ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz.

Patatesli Pizza Yapım Aşamaları

Patatesli pizzamızın yapımı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık tarifimizin yapım aşamaları ve püf noktalarına değinmeye başlayabiliriz. Bunun için öncelikle patateslerimizi güzelce yıkayıp kabuklarını soyarak rendeleyelim. Rendelenen patateslerimizin suyunu güzelce sıkalım ve sonrasında derin bir kaseye alalım. Diğer yandan başka bir kap içerisine kırmış olduğumuz iki adet yumurtamızı çırpalım ve daha önceden rendelemiş olduğumuz patateslerimizin üzerine ilave edelim. Sonrasında elde etmiş olduğumuz bu karışıma baharatlarımızı da ekleyelim ve yeniden homojen bir şekilde karışana kadar karıştıralım. Ardından yağlamış olduğumuz yapışmayan kızartma tavamıza harcımızı tavanın her yerine eşit gelecek şekilde kaşık yardımıyla yayalım. Son olarak ocağımızda kısık ateşte alt üst olacak şekilde kontrolü bir şekilde pişirelim. Tavadaki harcımızın bir yönünü pişirdikten sonra diğer yüzünü çevirirken bir kapak ya da düz bir tabaktan yararlanabilirsiniz. Harcımızı bu şekilde pişirdikten sonra üzerine rendelemiş olduğumuz kaşar peynirimizi ekleyip kapağı kapatalım ve tamamen eriyince servis edelim.