Eylül ayının başlamasıyla aniden düşen hava sıcaklıkları, kışın erkenden geleceği endişesi oluşturdu. Kış aylarında ısınma giderlerinin, bu sene önceki senelere göre, bütçelerde çok ağır yükler oluşturmasının kesinliği, yapılacak yakacak yardımlarının başvurularının nasıl yapılacağı konusundaki arayışları da hızlandırdı.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Yaşadığımız ekonomik dalgalanma ve hayat pahalılığından, en fazla elektrik, doğalgaz, kömür gibi enerji kaynakları nasibini aldı. Dolayısıyla bu kış, önceki kışlara göre çok daha pahalıya ısınmak zorunda kalacağız. Bu durum, bu kış yakacak yardımına ihtiyaç duyan kişi sayısının da artmasına yol açıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan yakacak yardımlarıyla ilgili ayrıntılar, resmi web sayfası üzerinde de açıklandı.

Yakacak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

3294 sayılı Kanun çerçevesinde, ihtiyaç sahibi olan haneler için yapılan yakacak yardımları, Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından bedelsiz olarak karşılanıyor. SYDV, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, başvuruları alan ve inceleyen kurum olarak, Bakanlığın iş ortaklığını üstleniyor. Başvurular doğrudan e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. İllerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar içerisinde bulunan SYDV bürolarından da başvurularınızı doğrudan yapabiliyorsunuz.

Başvurular SYDV tarafından kapsamlı bir şekilde inceleniyor ve hak sahipleri belirleniyor. 18 yaşından büyük her Türk vatandaşı destek için başvurabiliyor. Aynı zamanda hane gelirinin kişiye bölümünde, kişi başına düşen gelir tutarı, net asgari ücret tutarının altında olması gerekiyor. Destek olarak verilen kömür miktarları, ısıl işlem haritası ve geçmiş yıllardaki iklimsel koşullar dikkate alınarak belirleniyor. Yakacak yardımı için, Sosyal ve Ekonomik Destek Ön Başvurusu yapılması gerekiyor.

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz desteği, önceki yıllarda yakacak yardımı kapsamında değildi. Bu yılın başında, dünya genelinde olağanüstü şekilde artan enerji fiyatlarıyla birlikte, doğalgazda, yakacak yardımı kapsamına alındı. Yılda iki defa Mart ve Ekim aylarında yapılacak olan doğalgaz desteği, ısıl işlem haritasına paralel bir şekilde, 450 lira ile 1.150 lira arasında değişiyor. Doğalgaz Tüketim Desteği, 2. Taksit ödemeleri Ekim ayı içerisinde yapılacak.

Yılbaşında başlayan uygulama için, bu yılki kış desteği başvuruları da, 5 Eylül 2022 tarihi itibariyle başladı. Başvuruları yine e-devlet platformu aracılığıyla çevrimiçi ya da doğrudan SYDV büroları aracılığıyla yapabiliyorsunuz. SYDV Doğalgaz Tüketim Desteği için hak sahiplerini belirleyen kurum durumunda.