Eylül ayına girmemizle birlikte, havaların birden soğuması, özellikle Avrupa genelinde ülkelerin kış için ciddi kısıtlamalar ve hazırlıklar yapması, ülkemizde de kış aylarının kolay geçmeyeceği endişesi oluşturdu. Sürekli artmaya devam eden doğalgaz ve elektrik fiyatları, kış aylarında özellikle dar gelirli kesimin endişeye girmesine yol açtı. Buna karşın gelen haberler hali hazırda var olan doğalgaz ve elektrik desteğinin, yeni bir sosyal yardım paketiyle güncelleneceğine dair.

Şu anda devam eden doğalgaz destek ödemeleri, 450 lira ile 1.150 lira arasında değişiyor. Doğalgaz destek ödemelerine kimlerin başvuracağı, nasıl başvuracağı ve ne kadar olduğu gibi soruların cevapları, internet üzerinde sıklıkla aranan konular oluyor. Okuyucularımız için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık.

Doğalgaz Desteği Nedir, Kimler Faydalanabiliyor?

Doğalgaz desteği, yılbaşında daha önce yapılan kömür ve odun gibi yakacakları kapsayan, yakacak yardımı kapsamına alındı. Aniden dünya genelinde çok yükselen doğalgaz fiyatları nedeniyle alınmak zorunda kalınan bu karar sonrasında, doğalgaz faturalarının dar gelirli ailelerin bütçelerinde oluşturduğu yükün azaltılması hedefleniyor.

Buna göre e-devlet platformu üzerinden yapılan başvurular değerlendiriliyor ve hak sahibi olarak belirlenen ailelere, yılda iki defa olmak üzere destek ödemesi yapılıyor. Yılda iki defa olmak üzere, kuş aylarında artan tüketime paralel olarak Mart ve kış aylarına girişte Ekim ayında yapılan ödemelerin ilk taksiti, ilk defa 18 Şubat tarihinden itibaren başlamıştı. Hak sahibi olarak belirlenmiş 230.000 ailenin faydalandığı desteğin 2. Taksit ödemeleri Ekim ayında yapılacak.

Doğalgaz Desteğinden Kimler faydalanabiliyor?

Doğalgaz desteğinden sadece Türk vatandaşları faydalanabiliyor. Ödenen faturanın mesken grubunda olması gerekiyor. SYDV tarafından yapılan inceleme sonucunda, hak sahipliği olarak belirlenilmiş olması gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Bakanlığın işbirliği, bu destekte de devam ediyor SYDV tarafından hak sahibi olarak belirlenmiş tüm aileler, doğalgaz desteğinden faydalanabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Başvurular Ne Zaman Yapılıyor?

Şubat ayında belirlenmiş olan 230.000 aile doğalgaz desteği ödemelerinin ilk taksitini almıştı. Uygulamanın yeni olması, başvurularında yeniden değerlendirilmesini gerektiriyor. Bu kapsamda, 5 Eylül tarihi itibariyle, bu kış dönemi için doğalgaz desteği başvuruları yeniden başlatıldı. E-devlet platformu aracılığıyla, ihtiyaç sahipleri doğalgaz desteği başvurularını yapabiliyorlar. Önceki dönemde başvuruların sadece mal sahipleri tarafından yapılması sağlanmıştı. Bu başvuru döneminde, kiracılarda bu destekten faydalanabiliyor.