Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Modern dünyanın en ölümcül hastalıklarından birisi olan kansere ilişkin yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Amerika'da Jackson Laboratuvarı Enstitüsü Baş Araştırmacısı olarak çalışmalar yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, ekibi ile birlikte kanser tedavisi için yepyeni bir yöntem bulduklarını açıkladı. Unutmaz, bu yöntem ile birlikte 5 ila 10 yıla kadar dünyada tedavisi olmayan kanser türü kalmayacağını iddia etti. İşte haberin detayları!

Pahalı Bir Yöntem

Geçtiğimiz günlerde KRT'de yayınlanan ve Semra Topçu'nun sunduğu Haftanın Panaroması adlı TV programına katılan Prof. Dr. Derya Unutmaz, burada kanser tedavisine ilişkin gelinen aşamada ciddi ilerlemeler kaydedildiğini açıkladı. Unutmaz, T hücrelerinin laboratuvarda eğitilip donatılarak vücutta kanser hücrelerini yok ettiğini belirtti. Ekibi ile birlikte T hücreleri üzerinde çalışma yaptıklarını ve kanseri yenmek için bir yöntem bulduklarını açıklarken ayrıca yöntemin henüz çok pahalı bir yöntem olduğundan ve hasta başına yarım milyon dolara mal olduğundan da bahsetti. Kemoterapiden farklı bir yöntem olduğunu da aktaran Unutmaz, "Kemoterapide kanser direnç kazanıp geri dönebiliyor. Fakat bunda böyle bir durum yok." dedi.

Kanseri Bulup Yok Ediyorlar

Buldukları tedavi yöntemi hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Derya Unutmaz, 'Bu kanser tedavisinin iki temel özelliği var, birincisi sadece kanser hücresini bulup yok ediyor. İkincisi ve daha önemlisi de Bu T hücreleri vücudun ordusunun bir parçası olduğu için aylarca yıllarca devriye geziyorlar vücudumuzda aynen aşılar sonrasında olduğu gibi, kanser hücresi geri gelmeye teşebbüs ederse onlar da bulunup yok ediliyorlar' dedi. Henüz oldukça pahalı bir yöntem olan ve hasta başına yarım milyon dolar maliyeti bulunan bu yöntem hakkında Türkiye'de de çalışmaların var olduğunu ancak bu konuda ciddi altyapı eksikliklerinin bulunduğuna da değindi. Konu hakkında konuşan Unutmaz, 'Türkiye’de benim de destek verdiğim bazı gruplar var, hatta yanımda Amerika'da yetiştirdiğimiz doktor arkadaşımız Mesut Yiğit şu anda Acıbadem’de aynı çalışmaları yapıyor, TÜBİTAK’ta bu çalışmalar var. Bence sorun faz çalışmalarının alt yapılarının çok iyi olması lazım, en büyük eksiğimiz bu' dedi. Son olarak umut vaat eden bir konuşma ile açıklamalarını noktalayan Unutmaz, tüm kanserleri çok yakın bir süreçte tedavi edebileceğimizden emin olduğuna da vurgu yaptı.