Hayat pahalılığı hızını kesmeden devam ediyor. Küresel çapta enflasyon baskısı tüm ülkeleri etkiliyor. Bu durumda kırılgan olan Türkiye ekonomisi üzerinde daha da ağır bir baskı oluşturuyor. Aynı zamanda hükümetin yeni ekonomi politikası nedeniyle de ilave bir baskı ekonomimiz üzerinde oluşuyor. Tüm bunlar hayat pahalılığının yılbaşından bu yana henüz kontrol altına alınamasın da en büyük nedenler. Devlet tarafından destekleyici nitelikte alınan önlemler bir bir yaşama geçirilirken, tüm şehirlerde ekmek fiyatlarında bile artışlar durmaksızın devam ediyor.

Haziran ayının sonunda Eskişehir’ de ekmeğe yapılan zam sonrasında, simit fiyatlarında da artış bekleniyordu. Vatandaşları üzecek zam haberi geldi ve simit fiyatı 3.5 liradan 4.5 liraya yükseltildi. Simit fiyatlarının Haziran ayının son günlerinde ekmeğe gelen zamdan hemen sonra olmaması, vatandaşlar tarafından belki de zam yapılmayacağı konusunda bir beklenti oluşturmuştu. Ancak artan üretim maliyetleri nedeniyle, Temmuz başında simit fiyatları da arttı.

Eskişehir’ de Simit 4.5 Liradan Satışa Çıkacak

Haziran ayının son günlerinde Eskişehir ekmek fiyatlarında bir güncelleme yapılmış ve ekmek 3.5 TL olarak düzenlenmişti. Ardından Eskişehir Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nda alınan kararla 100 gram olan simit 4,5 TL’den satılmaya başlanacak. Simit için bundan önce yapılan zam 26 Nisan 2022 tarihinde olmuştu. Simitin fiyatının artmasıyla birlikte karaköy, açma, poğaça ve börek gibi ürünlerde 5 TL olarak satılacak.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Ekmek ve Unlu Mamuller Fiyatları Artmaya Devam Ediyor
Haziran ve Temmuz ayı içerisinde, ekmek fiyatları hemen tüm şehirlerde arttırıldı. Bu örnekten hareketle, içme suyu olarak satılan tüm sularda da Temmuz bitmeden % 40’ kara varan oranlarda zamlar yapıldı.

En temel ihtiyaçlara gelen zamlarla, Temmuz ayında memurlar, asgari ücretliler ve emeklilere yapılan zamlar da bir anlamda erimeye başladı. Alınan zamların pratikte kaybolması, aslında ekonominin daha da kötüye gideceğinin işareti durumunda. Yakın bir gelecekte temel gıda maddelerine yeni bir zammın gelmesi halinde, neredeyse zam öncesinde ki alım gücüne geri dönülmüş olacak. Yılsonuna kadar fiyatlarda çeşitli değişikliklerin olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yıllık enflasyon beklentisi de buna göre yeniden belirlendi.