Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev hanımları büyük bir özveriyle yaşamlarının önemli kısmını ailesi için harcıyor olsa da uzun zamandır emeklilik fırsatından yararlanamıyordu. Ev hanımları için ciddi bir problem olan ve geleceklerini sosyal güvence altına alma fırsatını engelleyen bu duruma karşı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) önemli bir adım geldi. SGK, 2022 yılında o şartlara sahip olan ev hanımları için emeklilik fırsatı getirdi. Peki Türkiye’de ev hanımları için emeklilik yöntemleri neler?

Ev Hanımları Emekli Olabilir Mi?

Her insan geleceğini güvence altına alabilmek amacıyla sigortalı olarak çalışmasının sonunda emekli olabilmeyi hedefliyor. Herkesin hayalini süsleyen emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından belirlenen şartların sağlanmış olması gerekiyor. Ancak SGK emeklilik şartlarını sağlayabilmek için sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olunması ve sigorta primlerinin ödeniyor olması gerekiyor. Ev hanımları için böyle bir olanağın bulunmuyor olması ise emeklilik şansının olmamasına neden oluyordu. Ancak SGK’nın düzenlemesi sayesinde ev hanımları da emekli olabilme şansına sahip olabiliyor.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

Ev hanımlarının emekli olabilmeleri için SGK tarafından 2 farklı seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerden ilki sigortalı olarak çalışmadan emeklilik hesabına dahil edilecek prim ödemesi yapılmasıdır. İkinci yöntem ise ev hanımlarının yarı zamanlı planda çalışma gerçekleştirerek, prim ödemesi gerçekleştirmesidir. Ancak ev hanımları genellikle ilk seçenek olan isteğe bağlı sigortalılık yöntemini tercih ediyor. SGK tarafından 25 yıllık evlilik sürdüren tüm ev hanımlarına isteğe bağlı sigortalılık ile mevcut sigorta prim gün sayısını tamamlayabilmesini veya doğrudan emeklilik için gerekli prim ödemesini gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

Ev Hanımları İçin İsteğe Bağlı Sigortalılık Primi Ne Kadar?

SGK tarafından emekli olmak isteyen ev hanımları için getirilen isteğe bağlı sigortalılık priminde farklı prim tutarı seçenekleri sunulmaktadır. Bu noktada prim ödemeleri temel olarak 2022 net asgari ücret tutarının %32’lik dilimi kadar belirlenmektedir. Böylelikle 2022 yılında isteğe bağlı sigortalılık için en düşük prim tutarı 1.144 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek isteğe bağlı sigortalılık prim ödemeleri ise asgari ücretin 7.5 katına kadar çıkartılabilmektedir.