Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Ev hanımları, en az sigortalı olarak çalışan bir kişi kadar gün boyunca emek harcıyor ve büyük bir sorumluluk almasına rağmen emekli olamıyordu. Ev hanımlarının yaşadığı bu soruna Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) çözüm geldi. SGK, ev hanımlarına emeklilik imkanı getiren düzenlemeyi duyurdu. İşte SGK ev hanımlarına emeklilik imkanı getiren düzenlemenin detayları ve koşulları!

SGK’dan Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı

Eskiden ev hanımlarının emekli olabilme imkanı bulunmuyordu. Tüm evin ve aile üyelerinin sorumluluğunu üstlendiği yoğun ve yorucu bir çalışma temposuna sahip olan ev hanımlarının emekli olamamaları büyük bir sorundu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından gerçekleştirilen yeni düzenleme ile birlikte ev hanımları da emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor.

SGK tarafından getirilen yeni düzenleme ile birlikte belirli şartları sağlayan ev hanımları emekli olabilme imkanından yararlanabilecek. Yeni SGK mevzuatı kapsamında ev hanımları isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yaparak, emekli olabilme şansına sahip olabilecek.

SGK Ev Hanımlarına İsteğe Bağlı Sigorta ile Emeklilik

SGK tarafından getirilen yeni düzenleme ile birlikte ev hanımlarına emekli olabilme hakkı getirildi. Bu haktan yararlanmak isteyen ev hanımlarının isteğe bağlı sigortalılık yaptırması ve isteğe bağlı sigorta primi ödemesi gerekmektedir. Düzenleme kapsamında ev hanımlarının bu haktan yararlanarak, emekli olabilmeleri için mutlaka 25 yıldır kesintisiz olarak evliliğini sürdürmüş olması gerekmektedir. Bunun dışında ev hanımlarının Türkiye’de ikamet ediyor olması ve 50 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte ev hanımlarının herhangi bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık, dul ve yetim aylığı gibi bir maaş almıyor olması gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigortalılık için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde bulunan müdürlüklerine gidilerek, şahsen yapılması gerekmektedir. SGK mevzuatı gereğince 2008’den beri isteğe bağlı sigortalılık ile emeklilik 4B üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak 2008 öncesinde SGK girişi SSK sigorta kolu üzerinden bulunuyor ise isteğe bağlı sigorta yaptırarak, SSK emeklisi olabilme hakkına da sahip olabilmektedir. Bu süreçte ev hanımları sağlık hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanabilme imkanına sahip olabilmektedir.